Prawidłowe żywienie psa

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad psem jest jego żywienie. Prawidłowe żywienie psa wpływa nie tylko na zdrowie czworonoga, ale również na jego wygląd i samopoczucie.

Najczęściej popełnianym błędem w żywieniu psów jest podawanie zwierzętom jedzenia przeznaczonego dla ludzi, a zwłaszcza resztek z posiłków. Taki sposób żywienia nie dostarcza czworonogom składników odżywczych, może też im poważnie zaszkodzić. Niektóre produkty chętnie spożywane przez człowieka często są szkodliwe dla psa.

Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa też nie jest dobrym rozwiązaniem. Wymaga to od właściciela czasu i wiedzy. Posiłki powinny być dobrane odpowiednio do wieku, rasy, wielkości, wagi, trybu życia psa. Najlepiej więc zdecydować się na gotowe karmy dla psa opracowane przez specjalistów w zakresie żywienia zwierząt.

Cechy dobrej karmy dla psa

Dobrej jakości karmy dla psów zawierają wszystkie niezbędne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. To karmy bez sztucznych konserwantów, polepszaczy smaku, cukru, barwników, stabilizatorów. Cechami dobrej karmy dla psa są też: świeżość, prawidłowe przechowywanie oraz wysoka strawność.

Im karma dla psa jest lepszej jakości, tym lepsze jest jej trawienie i przyswajalność. Karmy dla psów powinno się kupować u weterynarza lub w sklepach zoologicznych. Jeżeli mamy problem z wyborem właściwej karmy, warto poradzić się weterynarza lub sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Wybierajmy karmy najlepszych, znanych producentów np. Purina pro plan .

Unikajmy kupowania tanich karm w hipermarketach. Często zawierają one mięso niewiadomego pochodzenia i niewiele składników odżywczych. Spożywanie najtańszych karm może poważnie odbić się na zdrowiu naszego pupila, wtedy jeszcze więcej zapłacimy za wizyty u weterynarza i leczenie czworonoga. Kupując karmę dla psa zawsze sprawdzajmy jej skład oraz datę przydatności do spożycia.

Inne ważne zasady żywienia psów

Posiłki powinno się podawać psu o jednakowej porze każdego dnia. Najlepiej podawać je zawsze w tym samym miejscu i w tej samej misce. Dorosły pies może dostawać jeden posiłek dziennie, szczenięta należy karmić częściej. Ilość karmy należy dostosować do potrzeb energetycznych psa.

Pies powinien mieć stały dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą. Zapotrzebowanie na płyny jest większe w przypadku karmienia psa karmą suchą, w czasie upałów oraz w czasie zwiększonej aktywności zwierzęcia.

Dodaj komentarz