Przy wybieraniu zegarka zastanów się, do czego on Ci jest potrzebny

Zanim wybierzemy się na zakupy i nabędziemy nasz wymarzony zegarek, zastanówmy się starannie, do czego będzie nam on służyć. Przeznaczenie decyduje bowiem o tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie przedmiotu.

Zegarki do pracy i stroju formalnego

Jeśli poszukujemy zegarka, który będzie nam służył w pracy, a tam nosimy głównie strój formalny, to powinien on przede wszystkim mieć prosty kształt, a jego cyferblat nie może być zbyt rozbudowany. Średnica koperty takiego urządzenia nie powinna przekraczać czterdziestu milimetrów. Zegarek nie może być zbyt duży, gdyż nie będzie mieścił się pod mankietem koszuli. Jeżeli będzie zahaczał o ubranie, będzie to wyjątkowo niekorzystnie rzutować na nasz ogólny wygląd. Musi też być subtelny, choć nie wolno nam zapomnieć o elegancji urządzenia. Optymalnie jest wybrać mechanizm na pasku, którego kolor będzie dopasowany do koloru butów. Bransoletki zdecydowanie nie są tutaj wskazane. Wśród wielu funkcji, jakie mają współczesne zegarki, w tym wypadku przyda nam się jedynie datownik i alarm.

Zegarek na co dzień

Zegarek, który będzie nam służył zarówno podczas zakupów, jak i wakacyjnego wypadu z rodziną może, a nawet powinien być zdecydowanie luźniejszy, a ilość wymagań formalnych jest tu mniejsza. Wynika to z luźniejszego stroju i całości kontekstu. O ile zegarek dopasowany do stroju formalnego powinien być oszczędny kolorystycznie, to tutaj nie istnieje żadna granica w zakresie koloru. Możemy pozwolić sobie na odważne koncepcje, a nawet awangardowe kolory i kształty. Stosunkową popularność zdobywają zegarki, które stanowią pewne połączenie między miejskim zegarkiem a urządzeniem sportowym, czy wręcz stylizowanym na ten dedykowanym nurkom. Zegarek powinien posiadać te funkcje, które będą nam przydatne w codziennym użytkowaniu. Przyda się zatem alarm, stoper, wskaźnik temperatury czy tachometr. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a styl nie stawia tutaj żadnych żelaznych granic.

Styl sportowy

Kiedy kupujemy zegarek z myślą o aktywności fizycznej to dużo większy nacisk, powinniśmy położyć na jego funkcjonalność niż design. Przede wszystkim powinien być wykonany z materiałów, które gwarantują mu lekkość. Nie wskazana jest tu stal oraz bransoletki. Dużo lepiej sprawdzi się plastik lub pasek. Jednocześnie zegarek musi być wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, trwały, a jego szkiełko nie może dać się łatwo zarysować. Warto wybrać model wodoodporny, który będzie cechował się drugą lub trzecią klasą szczelności. Współcześnie normą jest produkowanie zegarków o średnicach od czterdziestu do czterdziestu pięciu milimetrów, ale maksymalne gabaryty nie mają w tym wypadku żadnego wpływu na ogólny wygląd. Zegarek musi być na tyle wygodny, aby nie przeszkadzać nam podczas biegania lub pływania. Dobrze, jeśli jest wyposażony w wiele funkcji przydatnych dla sportowców. Obowiązkowy jest tu stoper, tachometr oraz wskaźnik temperatury. Nowocześniejsze wersje posiadają też licznik kilometrów lub krokomierz oraz pulsometr.

Więcej na temat doboru zegarka na tym blogu.