10 powodów, dla których warto kupić czytnik e-booków

1. Waga – czytniki są lekkie, można je nosić ze sobą wszędzie, nie troszcząc się o ciężar torebki lub plecaka. Czytnik jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają zwyczaj lub potrzebę czytać równolegle kilka książek. Można przypuszczać, że w przyszłości czytniki wyprą papierowe podręczniki, a tornistry dzieci wreszcie staną się lekkie.

2. Rozmiar – czytnik nie jest tak duży i gruby, jak średniej wielkości książka. Można go zapakować nawet do małej torebki, co szczególnie docenią panie.

3. Zewnętrzne oświetlenie – przestaje być potrzebne. Nowoczesne czytniki (np. Kindle Paperwhite) mają własne podświetlenie, które można dowolnie regulować. Wbrew obiegowym opiniom, używanie czytnika nie przypomina czytania z laptopa lub tabletu, wzrok nie męczy się, nawet gdy używamy podświetlenia.

4. Zaznaczanie w książce ważnych fragmentów nareszcie stało się legalne! O ile zaznaczanie cytatów w papierowych książkach traktowane jest jak zbrodnia, o tyle w czytniku można to robić bez wyrzutów sumienia. Mało tego, wybrane cytaty można przechowywać w jednym miejscu, bez konieczności przewijania całej książki, by je odnaleźć. W dowolnej chwili można je usunąć.

5. Brak zakładki – która z papierowej książki potrafi wypadać, to kolejna zaleta czytnika. W Kindle Paperwhite książka otwiera się dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją zamknęliśmy. Podobnie dzieje się w przypadku innych czytników e-booków.

6. Rozmiar i krój czcionki można dowolnie dopasować do własnych preferencji. Podobnie rzecz ma się z szerokością marginesów. Tej wygody nie zapewni żadna papierowa książka.

7. Wyszukiwarka w czytnikach działa podobnie jak w dokumentach bądź na stronach internetowych. Wpisujemy słowo lub frazę i w prosty sposób odnajdujemy interesujący nas fragment. Koniec z wertowaniem stron w nieskończoność.

8. E-booki są tańsze niż papierowe książki. Niewiele, ale jednak. W internecie łatwiej o promocję na e-booki niż na tradycyjne wydania. No i czas dystrybucji jest znacznie krótszy. Nie trzeba czekać, aż listonosz dotrze z przesyłką do domu.

9. Koniec z dopłatą do nadbagażu w podróży samolotem. Możesz wziąć ze sobą pięć, dziesięć, a nawet sto książek a wskazówka wagi ani drgnie!

10. Półki z książkami papierowymi mają skończony rozmiar. Pewnego dnia okaże się, że kolejnej nie da się już dostawić. Ten problem nie istnieje w czytnikach, które są w stanie pomieścić nawet kilka tysięcy pozycji.