Kiedy warto stosować obrzeża ogrodowe?

Obrzeża przydają się nie tylko wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć wybraną nawierzchnię. Poza tym podstawowym przeznaczeniem wyjątkowo ułatwiają pielęgnowanie ogrodu, a także wzmacniają i stabilizują podłoże. Pełnią też funkcję estetyczną, ponieważ dzięki nim wszystko sprawia wrażenie lepiej zharmonizowanego. W jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć?

Zależy Ci na idealnym porządku i uproszeniu pielęgnacji ogrodu? A może chcesz wydzielić w nim wyraźne, odrębne strefy? Obrzeża ogrodowe będą idealnym rozwiązaniem. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są bardzo trwałe i uniwersalne. Zwykle nie rzucają się w oczy, ponieważ występują w kolorystyce zbliżonej do natury lub barw często występujących w ogrodach (zieleń, brąz, czy przygaszony, ceglasty pomarańcz). Będą doskonałą alternatywą dla mniej odpornych na uszkodzenia, klasycznych rozwiązań, które często zawodzą.

Warto zastosować je m.in. do oddzielenia trawnika od rabatek lub ścieżki. W ten sposób zabezpieczamy te miejsca przed narastaniem kępek trawy, co ułatwia utrzymanie idealnej kompozycji i pielęgnację stref, w których rosną kwiaty lub przebiega chodnik. W ten sposób bez żadnej szkody i większego wysiłku zapobiegamy zarastaniu wybranego miejsca. Innym, jeszcze trwalszym i solidniejszym rozwiązaniem jest palisada ogrodowa. Będzie łatwa w montażu, nie wymaga sezonowego odnawiania, często ma również teksturę imitującą drewno, dzięki czemu wygląda wyjątkowo naturalnie. Cechuje się nieco wyższą jakością, jest odporna na promieniowanie UV i niskie temperatury, dlatego ma trochę wyższą cenę. Jest funkcjonalna i bezproblemowa w utrzymaniu.

Chcesz zabezpieczyć ogrodzenie? Wybierz siatkę maskującą

Za pomocą palisad i obrzeży oddzielimy od trawy również inne materiały, takie jak np. kora. W ten sposób zapobiegniemy przesypywaniu się kruszywa na trawę albo utworzymy ciekawą mozaikę, łącząc ze sobą różne elementy. Jeżeli chcemy wydzielić piękne łuki i rozmaite kształty, bez problemu osiągniemy to z elastycznymi obrzeżami. Można stosować je także na małych nasypach, po to, aby zapobiec osunięciu się ziemi. Przy wyborze tego rodzaju tworzywa stawiajmy na produkty od zaufanych producentów. Zwróćmy też uwagę na takie szczegóły, jak: sposób montażu, wymiary (długość całkowitą oraz pojedynczych przęseł), kolor (dopasujmy go do otoczenia), oraz liczbę elementów (określaną sformułowaniem IPAL). Jeżeli zależy nam na niskiej cenie, najlepiej szukać ofert w sklepach Internetowych.

Kolejnym przydatnym gadżetem ogrodowym, który wspomaga utrzymanie estetycznego wyglądu, jest siatka maskująca na ogrodzenie. Skutecznie chroni przed wzrokiem sąsiadów, kurzem, czy wiatrem. Zdecydowanie zwiększa komfort przesiadywania na działce, dlatego jest jedną z najchętniej wybieranych opcji. Dobrze maskuje różnego rodzaju ogrodzenia, a także tarasy i balkony. Jest przy tym bardzo wytrzymała i podobnie jak palisady czy obrzeża, nie rzuca się w oczy dzięki dopasowanej kolorystyce.