Mosiądz – co warto o nim wiedzieć?

Na rynku znajduje się bardzo dużo specjalistów systematycznie stosujących produkty wykonane z mosiądzu. Jakie są najważniejsze właściwości tego materiału? Co jest realizowane z mosiądzu? Gdzie są wykorzystywane takie właśnie akcesoria?

Właściwości mosiądzu

Analizę tego tematu warto rozpocząć od faktu, że mosiądz to zbiorcza nazwa stopów miedzi, które zawierają od 10% do 45% cynku. To właśnie ten komponent jest w tym aspekcie głównym składnikiem stopowym. Biorąc pod uwagę zawartość miedzi, mosiądze mogą być dzielone na czerwone, właściwe (o żółtej barwie), a także białe. Od czego zależą właściwości tego materiału? Między innymi od produkcji stopu metali i sposobu obróbki. Ogólnie akcesoria wykonane przy użyciu tego komponentu to na przykład wysoka odporność na korozję, a także ścieranie. Stopy o odpowiedniej zawartości cynku cechują się między innymi dobrą plastycznością. Niektóre bardzo dobrze nadają się natomiast do obróbki plastycznej wykonywanej na gorąco.

Zastosowanie tego komponentu

Produkty wykonywane z mosiądzu są często wykorzystywane w wielu sytuacjach. Gdzie na przykład? Z mosiądzów odlewniczych są realizowane choćby części maszyn, a także silników. Tak samo jest, jeśli chodzi o śruby okrętowe. Z mosiądzów odlewniczych wykonywane są również części stosowane w przemyśle komunikacyjnym, chemicznym, okrętowym oraz lotniczym. Warto wspomnieć tutaj również o mosiądzach cechujących się stosunkowo wysoką zawartością niklu. Są one bowiem stosowane do produkcji naczyń stołowych, sztućców, wyrobów artystycznych oraz jubilerskich. Na rynku spotykamy również mosiądze zrealizowane z dodatkiem ołowiu. Są one używane do produkcji poprzez skrawanie.

Z takiego materiału producenci wykonują również wkręty, pręty gwintowane, śruby czy nakrętki. Tak samo, jak podkładki. Dzisiaj zaprezentujemy jednego z przedstawicieli tego gatunku. Podkładki sprężyste DIN 127/PN 82008 są bardzo dobrze zabezpieczone przed wystąpieniem korozji. W końcu fachowcy zastosowali tutaj ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty, ocynk ogniowy lub ocynk płatkowy. Możliwości jest – jak widać – co najmniej kilka. Od czego wzięła się nazwa? To bardzo proste do wyjaśnienia. Opisywane podkładki sprężyste przypominają bowiem najzwyczajniej w świecie sprężynę. Gdzie są stosowane takie elementy? W wielu branżach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się drgań i poluzowania się złącza śrubowego… Nic więc dziwnego, że tego typu akcesoria są tak chętnie wybierane przez różnych Klientów.

Dodaj komentarz