Rekrutacja do pracy

Każdy z nas bez względu na obecny status zawodowy będzie się zmagał z rekrutacją do swojej przyszłej pracy. Bez względu na to, czy jest to pierwsza praca, czy jest to któraś z kolei – do rekrutacji każdy pracownik powinien podejść poważnie i przygotować się do niej pod kilkoma względami.

Zanim zaczniesz pisać CV

Oceń swoje umiejętności – korzystając z analizy SWOT – czyli mocnych stron (Strenghts), słabych (Weakness), szans (Opportunities i zagrożeń (Threats).

-Silnymi stronami będą pozytywne czynniki – właściwe wykształcenie, predyspozycje do pracy, znajomość programów komputerowych, umiejętności pracy z ludźmi, znajomości języków obcych i inne praktyczne umiejętności. Poświęć odpowiednią ilość czasu, aby zastanowić się nad tym w jaki sposób możesz przekonać pracodawcę, że jesteś kompetentny.

-Zastanów się nad swoimi słabymi stronami, zrób ich listę. Pracodawca z pewnością będzie zainteresowany tym, czy potrafisz być szczery i krytyczny wobec siebie. Jeżeli stresujesz się przed spotkaniami biznesowymi, nie masz jakiejś wiedzy lub doświadczenia czy cokolwiek w tym stylu – przyznaj się. Tylko też nie popadaj w samokrytykę, pamiętaj, że niektóre wady można też przekuć w zalety – skłonności do przepracowywania się, lub przesadnego angażowania w aktywności, których się podejmujesz mogą być równocześnie wadami i zaletami.

-Szanse – zastanów się jakie są autentycznie Twoje obecne szanse na rynku pracy – przemyśl jakie jest zapotrzebowanie na ludzi z Twoim wykształceniem czy doświadczeniem, inwestycje w regionie, trendy rynkowe itd itp. Znajdź swoje szanse i wykorzystaj je świadomie.

-Skoro już mowa o szansach, pomyśl też o zagrożeniach – konkurencji na rynku pracy wśród pracowników, niskim zapotrzebowaniu na pracowników itd.

Podsumowanie i przemyślenie swoich szans i zagrożeń pomoże Ci określić to w jakie oferty dokładnie będziesz celować i na jakie zarobki i inne możliwości zawodowe możesz liczyć.

Napisz CV

Korzystając z wzorów dostępnych w internecie napisz schludne CV. Korzystając z wcześniej utworzonej listy zastanów się co najchętniej na CV przyszłego pracownika zobaczyłby Twój pracodawca i umieść to tam.

Pamiętaj, aby zaciekawić go sobą nie tylko od strony zawodowej a także od strony zainteresowań, które są przecież wizytówką człowieka i świadczą o jego temperamencie oraz zdolnościach intelektualnych.

Poszukaj potencjalnych pracodawców

Korzystając z wcześniej utworzonej listy SWOT usiądź do komputera i przeszukaj w internecie oferty pracy. Przygotuj się na to, że nie tylko prawdopodobnie będziesz musiał załączyć swoje CV, ale wypełnić szereg rubryk przygotowanych przez firmy lub działy rekrutacyjne firm do których będziesz składał podanie o przyjęcie do pracy lub ubiegał się o udział w procesie rekrutacji. Możesz skorzystać z witryn typu https://pl.jobsora.com/ , które znacznie skrócą Twój czas poszukiwania potencjalnych ofert pracy na rynku.

Pamiętaj, że w większości przypadków proces ten jest złożony i czasem wymaga wyboistej ścieżki. Przygotuj się dzięki liście SWOT na wszelkiego typu rozmowy i pytania ze strony potencjalnego pracodawcy i jeżeli w pracy będzie wykorzystywany w przyszłości język obcy, który znasz – przygotuj listę SWOT także w tych językach. Pracodawca może chcieć sprawdzić Twoje kompetencje językowe w trakcie rozmowy z Tobą o Tobie i Twoich zdolnościach oraz zaletach i wadach.