Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Planujesz rozpocząć współpracę z nowym kontrahentem, a może chcesz skorzystać z oferty firmy pożyczkowej i zależy Ci na sprawdzeniu wiarygodności konkretnego podmiotu? Odrobina przezorności sprawi, że unikniesz rozczarowania, a często również nieprzyjemności. Przedstawiamy sposoby na weryfikację kontrahenta.

Sprawdź CEIDG, KRS i REGON

Chcesz mieć pewność, że rozpoczynasz współpracę z uczciwym i rzetelnym kontrahentem? Pierwszy etap weryfikacji może polegać na sprawdzeniu rejestrów działalności gospodarczych i osób prawnych – dzięki temu zyskasz pewność, czy dana firma w ogóle istnieje. Warto skorzystać z zasobów CEIGD – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w której gromadzone są dane o firmach prowadzonych przez osoby fizyczne, a także sprawdzić KRS – Krajowy Rejestr Sądowy, gdzie znajdziesz informacje m.in. o spółkach. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą można również zweryfikować w bazie statystycznej REGON – wyszukiwarka podaje nazwę firmy, adres działalności oraz wiele innych informacji.

Rejestr Dłużników BIG oraz KRDN

Przed podpisaniem umowy z kontrahentem warto również sprawdzić jego sytuację finansową oraz wiarygodność płatniczą. Jeśli firma okaże się niesolidnym dłużnikiem, który uchyla się od płacenia faktur czy innych zobowiązań, może to oznaczać, że podobnie zachowa się w przypadku kolejnej współpracy. Chcesz sprawdzić, czy dany podmiot wywiązuje się ze swoich obowiązków? Możesz zweryfikować jego wiarygodność w rejestrach dłużników, np. BIG InfoMonitor. Raporty na temat niesolidnych przedsiębiorców zawierają między innymi kwotę zaległości, a dostępne są online – na stronie internetowej BIG (wymagane jest zarejestrowanie się), w siedzibie BIG, ale można je również uzyskać drogą listowną. Informacje o kontrahentach można też weryfikować w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, który pozwala na sprawdzanie podmiotów po numerach KRS oraz REGON.

Planujesz zaciągnąć pożyczkę i nie wiesz, którą ofertę wybrać? Zastanawiasz się czy firma, z którą chcesz podpisać umowę jest rzetelna? W podjęciu odpowiedniej decyzji pomogą Ci specjaliści z ratkomat.pl.