Dlaczego się rozwodzimy? 5 najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce

Nawet bardzo udane związki małżeńskie mogą przechodzić kryzysy Niestety, niektórych z nich nie da się zażegnać, przez co kończą się one złożeniem pozwu rozwodowego przez jedną bądź drugą stronę konfliktu. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce.

Niezgodność charakterów

Pozornie wydaje się, że małżonkowie przed ślubem powinni dokładnie się poznać i wiedzieć, jakie poglądy czy styl życia prezentuje druga strona. Istotny jest tutaj jednak czynnik czasu – ludzie się zmieniają, dlatego też kochający imprezowe życie mąż może stać się uduchowioną osobą, natomiast żona tradycjonalistka może stać się weganką i miłośniczką zwierząt.

Zmiany czasami są lepsze, czasami gorsze, jednak nie zawsze mogą one odpowiadać drugiej stronie. Według danych statystycznych niezgodność charakterów jest najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce. Pozew rozwodowy z tego powodu składa prawie 1/3 wszystkich par. Co istotne, jest to również bardzo częsty powód rozwodów wśród młodych małżonków, którzy prawdopodobnie nie zdążyli zbyt dobrze się poznać przed ślubem.

Niedochowanie wierności małżeńskiej

Zdrada to bardzo częsta przyczyna, przez którą składany jest pozew rozwodowy. Nawet jednorazowe niedochowanie wierności współmałżonkowi może być powodem do rozstania. Szacuje się, że zdrada jest bardzo częstą, bo drugą przyczyną, przez którą pary w Polsce się rozwodzą. Zdradzony małżonek może ubiegać się o orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony, co w pewnych przypadkach może być bardzo korzystne, na przykład w kontekście możliwości otrzymywania alimentów.

Nałogi

Popadanie w nałogi to zmora dzisiejszych czasów. Już nie tylko alkoholizm, ale również narkomania, lekomania, uzależnienie od internetu czy pornografii sprawia, że nasze życie przewraca się do góry nogami, a my zaczynamy powoli odgradzać się od rodziny, w tym współmałżonka. Dla niektórych nałogi są jak zdrada, dlatego nie wyobrażają sobie oni dalszego życia z osobą uzależnioną. W przypadku, gdy małżonek wpadnie w nałóg, również możemy domagać się rozwodu z orzeczeniem o jego winie, jednak sąd bierze też pod uwagę fakt, czy staraliśmy się pomóc osobie uzależnionej.

Aspekty finansowe

Choć pieniądze szczęścia nie dają, trudno bez nich żyć. Dziś każdy ma nieco inny stosunek do pieniędzy, który przez lata może się zmieniać. Dla jednych pieniądze są środkiem do życia, dla innych celem samym w sobie. Do nieporozumień na tle finansowym dochodzi coraz częściej w małżeństwach – żony często uważają, że mężowie zarabiają zbyt mało, natomiast mężowie zwykle nie tolerują sytuacji, w których to kobieta więcej dokłada do domowego budżetu.

Konflikty na tle finansowym rodzą się również w kontekście dokonywania inwestycji, na przykład zakupu domu, samochodu czy innego sprzętu. Nieporozumienia związane z pieniędzmi często mają również związek z nałogami – rozwód ma zabezpieczyć współmałżonka przed roztrwonieniem pieniędzy przez drugą stronę, na przykład w przypadku uzależnienia od gier hazardowych.

Osobno będzie nam lepiej

Innym, często spotykanym powodem, dla którego małżeństwa decydują się na rozstanie, jest chęć odkrywania świata na własną rękę oraz samorealizacja. Nie jest tajemnicą, że dzisiejszy świat daje nam mnóstwo możliwości, które czasami odkrywamy dopiero po latach. Samorealizacja staje się ważniejsza, niż życie rodzinne. Zdarza się również, że jedna ze stron świetnie odnajduje się w USA, podczas gdy druga robi karierę w Australii. Niestety, związki na odległość nie sprawdzają się, szczególnie w przypadku małżeństw.