Jakie korzyści wynikają z certyfikatu SSL?

Odpowiednie zabezpieczenie domeny internetowej i serwisu ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i ze względu na tworzenie pozytywnych relacji z użytkownikami. Pomaga w tym certyfikat SSL.

W czasach coraz większego cyberzagrożenia coraz popularniejsze staje się zabezpieczanie domen i witryn internetowych certyfikatami SSL. Należy jednak wiedzieć, że szyfrowanie protokołem SSL wspiera kompleksowo stronę internetową. Wpływa pozytywnie na wiele aspektów jej funkcjonowania i na odbiór użytkowników.

Budowanie zaufania

Zaufanie użytkowników to kapitał, który trudno nie docenić. O zaufanie walczy każda właściwie strona internetowa, a szczególnie taka, która chce coś sprzedać odbiorcy. W budowaniu zaufania bardzo pomaga certyfikat SSL. Dlaczego? Internauci potrafią już coraz częściej rozpoznać bezpieczną stronę. Gdy pojawiają się w witrynie, która oznaczona jest zieloną kłódką i komunikatem przeglądarki, że to strona bezpieczna, nie tylko zostanie na niej dłużej, będzie wracał, ale przede wszystkim chętniej wyda w takim miejscu pieniądze. Certyfikat SSL jest zatem wręcz konieczny dla sklepów internetowych, żeby zapewnić bezpieczne płatności. Przy okazji należy przypomnieć, że płacenie kartą online jest możliwe tylko przy certyfikacie SSL.

Bezpieczeństwo danych

Dane, szczególnie wrażliwe, to zawsze łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Nie jest zatem przypadkiem, że coraz częściej słyszymy komunikaty o kradzieży danych. Dzięki certyfikatowi SSL można zaszyfrować dane, które są przesyłane między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem. Takie zabezpieczenie chroni przed przechwyceniem danych. Do tego wypełnia się przepisy RODO, które wymagają, aby przesyłane i przetwarzane dane były szyfrowane i pseudonimowane.

Przyspieszenie ładowania

Jeśli strona internetowa została zabezpieczona certyfikatem SSL i używa protokołu HTTP/2, będzie ładowała się zdecydowanie szybciej niż witryny bez SSL. Trzeba wiedzieć, że szybkość ładowania witryny ma bardzo istotne znaczenie dla użytkowników. Wielu z nich rezygnuje z wejścia na stronę, gdy musi czekać zbyt długo na jej pojawienie się w przeglądarce. Nie można również zapominać, że szybkość ładowania wpływa również na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google.

Strony www, które zabezpieczone są certyfikatem SSL, postrzegane są jako wiarygodne i godne zaufania. Do tego taki certyfikat pomaga w pozycjonowaniu witryny. Warto zatem sięgnąć po takie rozwiązanie.