Agregaty malarskie – rodzaje, zastosowanie, ceny

Prace malarskie bywają bardzo czasochłonne. Dlatego warto rozważyć wyposażenie się w agregat malarski, zwłaszcza gdy do pomalowania się dużą powierzchnię lub zajmuje się zawodowo pracami malarskimi. W niniejszym tekście przybliżymy typy tych urządzeń, opowiemy o ich zastosowaniach oraz podpowiemy, ile mogą kosztować.

Rodzaje agregatów malarskich

Agregaty malarskie są hydrodynamicznymi urządzeniami przeznaczonymi do malowania natryskowego — nakładają farbę bez użycia powietrza pod wysokim ciśnieniem (najmocniejsze bez problemu osiągają ponad 200 bar). Są one wyposażone w silniki elektryczne (większość) lub spalinowe. Podstawowym kryterium ich podziału jest metoda napędzania farby. Wyróżniamy dwie grupy malarskich agregatów — membranowe i tłokowe.

Agregaty membranowe

Agregat tego typu wykorzystuje elastyczną membranę (działającą jedno- lub dwustronnie). Siłę ssącą wytwarza tutaj mimośród, wprawiany w ruch hydraulicznym tłokiem. W przeważającej większości jest to lekki i niewielkich rozmiarów sprzęt, co znacznie ułatwia manewrowanie nim nawet w mocno ograniczonej przestrzeni. Budowa tych urządzeń jest bardzo prosta i nie ma w nich żadnej elektroniki. Jest to niewątpliwy plus umożliwiający łatwą konserwację i wymianę części. Niestety membrana niezbyt mocno spręża farbę, przez co ciśnienie pracy takiego agregatu nie jest zbyt wysokie. Ogranicza to wydajność i sprawia, że agregat membranowy może współpracować wyłącznie z lekkimi materiałami, np. lakierem, farbą olejną lub chlorokauczukową.

Agregaty tłokowe

W ich przypadku farba jest podawana dzięki tłokom (napęd może być jedno- lub dwutłokowy), których praca jest sterowana komputerowo. Zapewnia to dużą precyzję i stałą wydajność natrysku. Napęd ten jest bardzo efektywny i pozwala malować nawet bardzo duże powierzchnie w krótkim czasie. Niestety agregaty tego typu są dość spore i ciężkie, co w pewnym stopniu ogranicza ich manewrowość i utrudnia transport. Nadrabiają to jednak w pełni wszechstronnością — agregaty malarskie tłokowe radzą sobie bez problemu z każdym rodzajem farb (w tym także ciężkimi antykorozyjnymi lub pęczniejącymi przeciwpożarowymi), a najmocniejsze modele mogą nawet nakładać szpachlę. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana części (z uwagi na elektronikę) jest w nich trudniejsza, co pociąga za sobą wyższe koszty eksploatacyjne.

Zastosowania agregatu malarskiego

Ogólnie rzecz ujmując, agregat malarski sprawdzi się w każdej sytuacji, która wymaga pomalowania dużej w powierzchni w relatywnie krótkim czasie. Kluczową kwestią jest tutaj jednak wspomniany wyżej napęd i związana z nim wydajność.

Agregaty membranowe są pod tym względem dość ograniczone, przez co wykorzystuje się je przede wszystkim w warunkach domowych (profesjonalni malarze czy ekipy budowlane coraz częściej odchodzą od nich na rzecz tłokowych). Mimo to bez problemu poradzą sobie z szybkim malowaniem całego domu jednorodzinnego, odnowieniem kilku wnętrz czy elewacji (oczywiście z użyciem lekkiej farby). Idealnie nadają się również do zastosowań hobbystycznych — lakierowania/malowania rzeźb, mebli, łódek czy innych projektów zapalonych konstruktorów.

Natomiast agregaty tłokowe stworzono przede wszystkim z myślą o profesjonalnym malowaniu dużych powierzchni i zastosowaniach przemysłowych. Nie powinno więc dziwić, że często można je znaleźć na wyposażeniu ekip budowlanych — w porównaniu z malowaniem ręcznym, pojedynczy agregat pozwala pomalować nawet dziesięciokrotnie więcej w ciągu jednego dnia roboczego. Bez problemu poradzą sobie zatem z wręcz ekspresowym malowaniem elewacji i wnętrz różnych budynków czy ich zabezpieczaniem przeciwpożarowym. Najmocniejsze urządzenia tego typu mogą być nawet wykorzystywane do nakładania tynku. Modele z silnikiem spalinowym pozwalają wykonywać również prace w terenie, np. przy zabezpieczaniu antykorozyjnym elementów infrastruktury (m.in. mostów lub wiaduktów kolejowych). Mogą też być stosunkowo łatwe w transporcie i nie wymagają dodatkowego sprzętu — w przypadku urządzenia elektrycznego konieczne byłoby zabranie w teren także agregatu prądotwórczego.

Ile kosztuje agregat malarski?

Agregaty malarskie cechuje dość zróżnicowana cena, zależna w głównej mierze od rodzaju napędu i wydajności danego urządzenia. Ogólnie można je pod tym względem podzielić na trzy grupy:

  1. Najtańsze — w tej grupie znajdziemy przede wszystkim agregaty z membraną oraz te tłokowe o małej mocy. Wydajność tych urządzeń w większości przypadków nie przekracza 1,5 l/min, a wytwarzane przez nie ciśnienie jest dość niskie (oczywiście tylko w porównaniu do innych agregatów). W zupełności wystarczą do domowych zastosowań i często pierwszy kupiony sprzęt tego typu będzie przynależał właśnie do tej grupy. Cena agregatów z tej kategorii obejmuje przedział od ok. 3 do 5 tys. zł.
  2. Średnia półka — w tej kategorii można znaleźć wysoko wydajny sprzęt, który nada się do użytku profesjonalnego — 2 lub 3 l/min są tutaj normą. Poradzą sobie one z większością farb (wyłączając te najcięższe jak farby antykorozyjne) wykorzystywanych w przemyśle. Cena kształtuje się tutaj na poziomie kilku do kilkunastu tys. zł.
  3. Najdroższe — w pełni profesjonalny sprzęt wytwarzany przez czołowych producentów, wykorzystywany do celów komercyjnych. Mogą pracować nawet z bardzo ciężkim materiałem (w tym szpachlami i tynkami), a ich wydajność bez problemu przekracza 5 l/min. Najmocniejsze modele mogą obsługiwać jednocześnie dwa i więcej stanowisk jednocześnie. Będą więc idealnym rozwiązaniem dla przemysłu i dużych firm budowlanych. Ich cena zaczyna się od 20 tys. zł, ale może osiągać nawet niemal 50 tys. zł.

malowanie ścian agregatem

Agregat malarski – jaki wybrać?

Wybór agregatu malarskiego zależy przede wszystkim od tego, do czego ma on być wykorzystywany. Jeśli zamierzasz używać go tylko od czasu do czasu do odnowienia kilku pokoi lub malujesz wyłącznie hobbystycznie, model membranowy w zupełności wystarczy. Natomiast gdy malujesz często i dużo lub wręcz żyjesz z malowania budynków, agregat tłokowy będzie znacznie lepszym wyborem.