Sprawdź dlaczego warto jeździć konno!

Mało kto wie o tym, że jeździectwo jest jedną z najzdrowszych dyscyplin sportowych. Eksperci przyznają jednoznacznie, że regularna jazda konna bardzo dobrze wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu człowieka. Taka forma aktywności poprawia również samopoczucie. Dlaczego jeszcze warto jeździć konno?Mało kto wie o tym, że jeździectwo jest jedną z najzdrowszych dyscyplin sportowych. Eksperci przyznają jednoznacznie, że regularna jazda konna bardzo dobrze wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu człowieka. Taka forma aktywności poprawia również samopoczucie. Dlaczego jeszcze warto jeździć konno?

Poprawa kondycji fizycznej
Regularna aktywność fizyczna zawsze pozytywnie wpływa na ogólną kondycję. Tak samo jest w przypadku jazdy konnej. Jeździectwo, o czym niewiele osób wie, w bezpośredni sposób oddziałuje na cały układ mięśniowy. Wzmacnia przede wszystkim uda i łydki, a jednostajny ruch dobrze wpływa na górną część ciała. Poprawie ulega kondycja pleców, również kręgosłupa.
Utrata nadprogramowych kilogramów
Nawet niezbyt intensywna jazda konna przychodzi z pomocą w walce z nadprogramowymi kilogramami. Regularne treningi pozwalają na spalenie wielu kalorii. Aktywnością fizyczną jest już zresztą samo przygotowanie konia do jazdy. Przy okazji warto pamiętać o tym, że jeździectwo skutecznie stymuluje procesy trawienne i jest ciekawą alternatywą np. dla klasycznego spaceru.
Pozytywny wpływ jazdy konnej na zdrowie
Regularna jazda na koniu bardzo dobrze wpływa także na ogólną kondycję zdrowotną. Taka forma aktywności działa w wielu aspektach. Między nimi wpływa pozytywnie na pracę wątroby. Jest polecana osobom, które mają problemy z prawidłowym ukrwieniem narządów wewnętrznych. Dobrze wpływa ponadto na wiele chorób przewlekłych takich jak stwardnienie rozsianie, ADHD, porażenie mózgowe, autyzm czy upośledzenie umysłowe. Kontakt ze zwierzętami jest dobrym rozwiązaniem dla osób po udarze czy urazach różnego rodzaju. Hipoterapia jest polecana chorym z zaburzeniami mowy czy rozszczepieniem kręgosłupa.
Relaks i ukojenie nerwów
Nie da się ukryć, że jazda konna to dyscyplina sportowa, która wykazuje silne działanie uspokajające. To wynika z regularnego kontaktu ze zwierzęciem i długim pobytem na świeżym powietrzu. Już nawet stosunkowo niedługa przejażdżka pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego i odprężyć się. Jazda konna wpływa  pozytywnie na szeroko rozumiane zdrowie psychiczne. Eksperci są pewni, że hipoterapia pozwala uwolnić się od stresu. Dlatego też jest nieoceniona w przypadku osób zmagających się z nerwicą czy uzależnieniami różnego rodzaju.
Hobby na wiele lat
Jeździectwo to sport wyjątkowy. W przeciwieństwie do większości dyscyplin sportowych, można je bowiem uprawiać przez wiele lat, także na emeryturze. Wiek nie jest w tym przypadku żadną przeszkodą, zwłaszcza dla osób, które konno jeżdżą od dziecka. Starsze osoby niejednokrotnie startują w zawodach jeździeckich i uzyskują doskonałe wyniki. Posiadają bowiem duże doświadczenie, które jest na wagę złota.

Jak widać wyżej, jeździectwo to sport, który ma wiele zalet. Można by je długo wymieniać. Warto regularnie jeździć konno, aby zadbać o swoją kondycję fizyczną, zrzucić kilka zbędnych kilogramów czy poprawić swoje ogólne samopoczucie. Częsty kontakt ze zwierzętami wpływa na człowieka naprawdę pozytywnie.

Artykuł stworzony przy współpracy ze sklepem internetowym wsiodle24.pl