Czym czyścić legowiska dla psów?

Każdy pies potrzebuje swojego własnego miejsca do spania. Właściciele czworonogów decydują się najczęściej na specjalne legowiska dla psów, wykonane z różnych materiałów. Takie gadżety raz na jakiś czas trzeba jednak wyczyścić. Jak zrobić to skutecznie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Zalecenia, dotyczące czyszczenia na opakowaniu

Przede wszystkim decydując się na czyszczenie legowiska dla psów, należy kierować się zaleceniami producenta. Najczęściej w opisie produktu na stronie internetowej sklepu lub na ulotce dołączonej do legowiska, można znaleźć szczegółowe wytyczne na ten temat. Legowiska dla psów wykonane z ekoskóry albo tworzywa sztucznego najczęściej wystarczy odkurzyć, przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką i ewentualnie dodatkowo wywietrzyć. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku zwykłych tkanin, takich jak bawełna. W tym przypadku lepiej stawiać na legowiska dla psów, wyposażone w pokrowiec, np. takie jak https://www.keko.pl/pol_m_Psy_Pies-w-domu-i-ogrodzie_Legowiska-dla-psa-344.html. Wówczas bowiem bawełnianą powłoczkę można po prostu zdjąć i wrzucić do pralki. Na pewno dzięki temu legowisko będzie świeższe i lepiej wyczyszczone, niż tylko po przetarciu go szmatką. W taki sposób można wyczyścić nawet posłanie o bardzo dużym rozmiarze.

Jak prać legowiska dla psów?

Jeżeli natomiast na opakowaniu lub metce produktu nie ma szczególnych zaleceń, dotyczących jego czyszczenia, zawsze można spróbować wyprać całe legowisko. Zaleca się pranie go w temperaturze od 30 do 50 stopni Celsjusza. Im jednak niższa, tym lepiej i bezpieczniej. Po wypraniu legowisko należy starannie rozłożyć, by mogło się dokładnie wysuszyć. Najlepiej rozwiesić je w miejscu, w którym będzie miało stały przewiew, czyli chociażby na suszarce, wystawionej na balkon. Oprócz wyprania legowiska można dodatkowo zastosować specjalne preparaty odświeżające. W specjalistycznych sklepach zoologicznych można kupić takie produkty w sprayu. Skutecznie usuwają zapachy oraz dezynfekują posłanie. Jeżeli natomiast legowiska dla psów są nieporęczne, zbyt duże i nie mieszczą się w pralce, taką rzecz można po prostu oddać do pralni chemicznej.

Legowiska do zadań specjalnych

W kontekście czyszczenia psich materacy, kanap i pontonów warto też podkreślić, że w specjalistycznych sklepach zoologicznych można znaleźć legowiska dla psów szczególnie odporne na zabrudzenia i zniszczenie. Warto wybierać modele, wykonane z grubych i wytrzymałych materiałów. One bowiem będą odporne na psie zęby i pazury. Dodatkowo niektóre wersje legowisk są wodoodporne i łatwe w czyszczeniu. Wystarczy je zatem przetrzeć mokrą gąbką lub ściereczką, by znów wyglądały jak nowe. Estetyczny wygląd psiego legowiska z pewnością ucieszy nie tylko nas samych, ale również naszego pupila. Dzięki temu na pewno nie wpadnie na pomysł przejęcia naszego miejsca na łóżku lub na kanapie.