Sprzęty AGD dla dużej rodziny – czym kierować się przy wyborze?

Mała rodzina – mały kłopot, duża rodzina – duży kłopot? Niekoniecznie. Życie w domu, w którym mieszka pięć, sześć, a nawet więcej osób, może być bardzo przyjemne i każdego dnia obfitować w mnóstwo wrażeń. Oczywiście codzienne zakupy czy planowanie podróży mogą stanowić nie lada wyczyn. Istnieje jednak kilka sposobów, które ułatwią dużej rodzinie wygodne życie. Jeśli to Ty masz na głowie potrzeby co najmniej kilku osób, zadbaj, aby wasze codzienne funkcjonowanie było jak najwygodniejsze. Już na etapie urządzania nowego domu lub przeprowadzania generalnego remontu przemyśl więc dokładnie wybór sprzętów AGD, zwłaszcza lodówki.

Z artykułu dowiesz się:

 • jaka lodówka będzie najlepsza dla dużej rodziny,
 • jakie funkcje powinna posiadać lodówka dla dużej rodziny.
 • jak układać jedzenie w lodówce.

Zadaniem współczesnych artykułów gospodarstwa domowego jest ułatwienie codziennego funkcjonowania. Pralki nie tylko piorą, ale też podpowiadają, jaki program jest najlepszy, piekarniki umożliwiają przyrządzenie nawet dwóch potraw w różnych temperaturach w tym samym czasie, zmywarki szybko myją ogromne stosy brudnych naczyń, oczyszczacze powietrza dbają o dobrą atmosferę w domu, a lodówki? Współczesne lodówki również mają kilka funkcji, które sprawdzą się w domach z dużą liczbą osób. Jak wybrać odpowiednią chłodziarkę dla dużej rodziny? Razem ze specjalistami TOSHIBA podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jaka lodówka dla dużej rodziny?

Im więcej ludzi w domu, tym większe trzeba robić zakupy spożywcze. Jeśli więc jesteś członkiem dużej rodziny, z pewnością nieraz dźwigałeś tyle siatek, jakbyś właśnie wykupił większość sklepowego asortymentu. Jeśli do tej pory miałeś problem ze schowaniem wszystkich produktów spożywczych do lodówki, może pora pomyśleć nad nowym sprzętem?

Nowa lodówka dla dużej rodziny powinna być przede wszystkim pojemna. Nie musi jednak mieć bardzo dużych wymiarów i zajmować sporej część kuchni. Wystarczy, że pojemność całego urządzenia będzie przekraczała 400 l. W takiej lodówce bez problemu zmieścisz wszystkie produkty spożywcze.

Na jakie lodówki warto zwrócić szczególną uwagę? Możesz zdecydować się na klasyczną lodówkę z chłodziarką na górze i zamrażalnikiem na dole. To jednak nie jest jedyne rozwiązanie. Bardzo ciekawą opcją dla dużych rodzin jest też lodówka dwudrzwiowa typu Side By Side.

Lodówka Side By Side ma:

 • zamontowane podwójne drzwi – po otwarciu zajmują mniej miejsca niż drzwi standardowych lodówek;
 • inny, pionowy rozkład stref – chłodziarka i zamrażalnik znajdują się obok siebie (side by side), a nie jedno nad drugim, tak jak w klasycznych lodówkach;
 • automat do lodu – który pozwala szybko uzyskać zimną wodę, kruszony lód czy kostki lodu.

Ze względu na to, że zamrażalnik zajmuje całą jedną stronę urządzenia, można w nim schować znacznie więcej jedzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kilkuosobowej rodziny, ponieważ w środku zmieści się nie tylko więcej półproduktów, ale też gotowych dań, które można później szybko rozmrozić. Duży zamrażalnik przyda Ci się zwłaszcza przed świętami. Część potraw, takich jak domowe mięsa, możesz przyrządzić wcześniej i schować w zamrażalniku. Zmieszczą się tam także ryby na wigilijny stół oraz napoje.

Jakie funkcje i rozwiązania powinna posiadać lodówka dla dużej rodziny?

Dobra lodówka jest nie tylko pojemna, ale też posiada funkcje, które ułatwiają dużej rodzinie przechowywanie żywności czy dbanie o higienę urządzenia. Należy pamiętać, że np. w domach, w których mieszka troje lub więcej dzieci, trudno czasem znaleźć czas na generalne porządki i dokładne mycie wszystkich sprzętów. Z tego względu lodówka powinna posiadać funkcję No Frost, która zapobiega osadzaniu się szronu na wewnętrznych ścianach urządzenia. Dzięki temu lodówki nie trzeba często rozmrażać. Wystarczy tylko co pewien czas sprawdzić stan czystości półek i ścian wewnętrznych.

Jakie jeszcze rozwiązania  wykorzystane w lodówkach będą przydatne z punktu widzenia dużej rodziny? Sprawdź:

 • Kompresor Dual Invert – zapewnia optymalną pracę urządzenia i pozwala obniżyć rachunki dużej rodziny za prąd nawet o 20%.
 • Półki ze szkła hartowanego – są w stanie przyjąć nawet 150 kg obciążenia, dzięki czemu niestraszne im żadne zakupy spożywcze.
 • Panel sterowania Led Display – pozwala łatwo dostosować temperaturę poszczególnych stref lodówki do bieżących potrzeb rodziny.
 • Tryb wakacyjny – pozwala oszczędzać energię, gdy cała rodzina wyjedzie na dłuższe wakacje.

Jak układać żywność w lodówce? Wskazówki dla dużej rodziny

Gdy masz już na oku lodówkę, która będzie idealna dla Twojej rodziny, zastanów się, jak zamierzasz przechowywać w niej żywność. Czy wiesz, że sposób układania jedzenia w chłodziarce ma ogromne znaczenie nie tylko dla utrzymania porządku, ale też dłuższej świeżości produktów? Możliwe więc, że dzięki zmianie dotychczasowych nawyków będziesz mógł nieco rzadziej robić zakupy.

Jak układać jedzenie w lodówce? Sprawdź:

 • Na górnych półkach trzymaj nabiał. W tym miejscu temperatura jest najwyższa, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi żywych kultur bakterii.
 • W środkowej części chłodziarki przechowuj wędliny, sery oraz przygotowane przez siebie dania.
 • Na dolnej półce umieść surowe mięso i ryby.
 • W szufladach przechowuj warzywa i owoce.
 • W wewnętrznej części drzwi lodówki trzymaj oleje, soki oraz wszystkie produkty, które psują się najwolniej.

Dobra lodówka dla dużej rodziny powinna być pojemna, a także posiadać kilka funkcji ułatwiających przechowywanie żywności. Podobnie jak inne sprzęty AGD dla dużej rodziny, lodówka musi odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, żeby w Twojej lodówce bez problemu można było schować swój ulubiony obiad i żeby zawsze znalazło się w niej miejsce na pyszną i zdrową przekąskę dla najmłodszych.