Kilka zasad i praktycznych porad dla prawdziwych kawoszy!

Ludzie na ogół dzielą się na tych, którzy kawę kochają lub jej nienawidzą, przy czym tych drugich jest zdecydowana mniejszość. Skupmy się zatem raczej na tej pierwszej grupie – osób, dla których świeża, aromatyczna i stawiająca na nogi kawa to istny must have i punkt obowiązkowy każdego jednego dnia, a dobrej jakości ekspres do kawy to ulubiony domowy sprzęt, a może nawet ”najlepszy przyjaciel”.

Czy godzina picia kawy ma znaczenie?

Czy zdarzyło Ci się wypić kawę, po czym ze zdziwieniem stwierdzić, że wcale jakoś szczególnie Cię nie pobudziła i poza oczywistą przyjemnością z samego rytuału jej wypicia, nie odczuwasz żadnych dodatkowych skutków? Warto wiedzieć, że godziny picia kawy są naprawdę ważne! Za najlepszy czas uważa się przedziały godzinowe: między 9:00, a 11:30 oraz między 13:30, a 17:00. Jak widać kawa wypita z samego rana, na pusty żołądek nie jest zatem dobrym rozwiązaniem. Również na 6 godzin przed planowanym snem, nie powinno się raczyć „czarnym eliksirem”, ponieważ może wpłynąć na problemy z zasypianiem, bezsenność, czy wybudzanie się w nocy i gorszą jakość snu.

Czy warto pić kawę do śniadania, czy innych posiłków?

Choć kawa wydaje się być idealnym wyborem zwłaszcza do słodkich śniadań, typu naleśniki, czy owsianka, nie zaleca się łącznia jej z posiłkiem, zwłaszcza jeżeli zależy nam na skorzystaniu z jego wszystkich wartości odżywczych. Zawarte w kawie szczawiany sprawiają bowiem niestety, że znacząco maleje proces wchłaniania składników i minerałów typu magnez, żelazo, czy wapń. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem picie kawy „solo”, z zachowaniem godzinnego odstępu. Co innego niewielka, słodka przekąska „do kawy”, co dla wielu osób stanowi swoisty pakiet – ciastko, czy drożdżówka nie posiadają bowiem w sobie wielu wartości odżywczych, zatem w zasadzie nic nie tracimy, spożywając tego typu duet. Kawa do śniadania, obiadu, czy kolacji nie jest jednak najlepszym pomysłem.

Jak często i jak dużo?

Każdy miłośnik picia kawy może łatwo się zatracić w jej pysznym smaku i stracić zdrowy rozsądek oraz umiar w jej spożywaniu. Warto wiedzieć, że maksymalna dzienna dawka kofeiny, jaką można bezpiecznie przyjmować, to wartość 400 mg, co odpowiada około 3-4 kubkom kawy. Nie powinno się pić jej także zbyt często, ale zachować przynajmniej 2-godzinne odstępy (a nawet dłuższe, gdyż jej pobudzające działanie na organizm utrzymuje się aż do 4 godzin). Czy kawa działa od razu po wypiciu? Warto wiedzieć, że maksimum efektywności, skupienia i pobudzenia osiągamy po około pół godziny od opróżnienia swojej filiżanki. Można skorzystać z tej wiedzy i planować przyrządzanie kawy na przykład przed trudnym, czekającym nas zadaniem – ważnym wystąpieniem, czy przygotowywaniem raportu, wymagającego naszej 100% koncentracji. Kawę warto pić powoli, rozkoszując się jej smakiem, co wpłynie pozytywnie zarówno na dobry nastrój i samopoczucie, jak i na jej pozytywne działanie.

A może chwilowy detoks?

Co powiesz na to, by odłożyć ukochany ekspres do kawy do szafki i zrobić sobie małą przerwę od jej spożywania? Choć brzmi to strasznie, w rezultacie może przynieść całkiem pozytywne skutki. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy nie jesteśmy od kawy uzależnieni, zatęsknić za nią i w pełni docenić jej bogaty smak oraz wyjątkowe właściwości. Taki detoks zdecydowanie może być ciekawym eksperymentem. Tylko czy wykonalnym? Dla nas bez kawy, to jak bez ręki, a ekspres do kawy to sprzęt, w którego kierunki zmierzamy wielokrotnie każdego dnia zarówno w domu, jak i w biurowej kuchni.

źródło zdjęć: freepik.com