Sprężyny talerzowe przydatne do wielu zastosowań krytycznych

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na sprężyny talerzowe? Czym cechują się takie elementy? Gdzie są na co dzień wykorzystywane?

Sprężyny talerzowe – najważniejsze informacje

Na początku należy podkreślić, że sprężyny talerzowe to specjalne pierścienie stożkowe. Warto dodać, że mają one w środku wycięty otwór. Są wykonywane przy użyciu blachy sprężynowej. Istotne jest również, że sprężyny talerzowe są poddawane specjalnemu działaniu obróbki cieplnej. Fachowcy – w trakcie produkcji – nierzadko stosują takie komponenty, jak stal sprężynowa albo stal nierdzewna. Na skutek tego podkładki talerzowe mają odpowiednie właściwości w przypadku obciążeń statycznych oraz dynamicznych. Zazwyczaj grubość pojedynczej sprężyny przyjmuje wartość stałą. Innym kluczowym aspektem jest fakt, że akcesoria talerzowe mogą być stosowane albo pojedynczo, albo w formie całego pakietu.

Jakie mamy tutaj najważniejsze zalety? Akcesoria wykazują dużą nośność przy relatywnie małym ugięciu sprężyny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować specjalistyczne materiały, które są odporne na korozję oraz spełniają niezbędne wymagania w aspekcie sprężystości. Kolejnym walorem jest o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni w porównaniu z innymi rodzajami sprężyn – dostępnych na rynku w sklepach internetowych albo stacjonarnych z tym asortymentem. Nie można nie wspomnieć, że dobrej jakości akcesoria tego typu – które są dzisiaj opisywane – wykazują wysoką trwałość zmęczeniową, a także brak skłonności do odkształceń.

Gdzie stosuje się sprężyny talerzowe DIN 2093?

Sprężyny talerzowe DIN 2093 – wykonywane ze stali sprężynowej albo stali nierdzewnej A1 – mają fosfatyzowaną powłokę. Warto dodać, że podkładki talerzowe mogą mieć grubość od 0,2 aż do 10 mm. Gdzie takie akcesoria są najczęściej wykorzystywane przez ekspertów? Na przykład jako system zawieszenia kotła w elektrowni. Dodatkowo elementy tego typu są używane w postaci zaworów bezpieczeństwa. Sprężyny talerzowe gwarantują również zabezpieczenie przed przeciążeniem występującym w przypadku rozdzielni transformatorowej. Poza tym są używane biorąc pod uwagę podnośniki linowe, mocowanie elementów obrabiarek, a także różnego rodzaju sprzęgła. Okazuje się, że opisywane dzisiaj sprężyny talerzowe bardzo dobrze sprawdzają się także jako hamulce bezpieczeństwa dla dźwigów oraz podnośników. Nie powinno zatem tak naprawdę nikogo zaskakiwać, że coraz więcej osób chce posiadać te starannie wykonane oraz bardzo wszechstronne akcesoria.