Ile musisz jeść – Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?

Ile trzeba jeść, aby utrzymać lub zrzucić wagę? Czy 1500 kcal to odpowiednia ilość? A może 2000 kcal będzie lepszą opcją? Tego typu pytania zadaje sobie mnóstwo osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę i jeść tyle, ile wynosi ich zapotrzebowanie kaloryczne. Nie jest łatwo obliczyć, ile należy jeść, ponieważ zależy to od wielu czynników. Warto je poznać i dowiedzieć się jak prosto i szybko sprawdzić dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość spożywanej dziennie energii, która potrzebna jest do równoważenia dziennego wydatku energetycznego i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie kaloryczne u każdego z nas wygląda inaczej, zależy od wielu czynników, m.in.:

  • wieku,
  • płci,
  • masy ciała,
  • trybu życia,
  • aktywności fizycznej,
  • pracy układu hormonalnego,
  • klimatu,
  • stanu zdrowia.

Zapotrzebowanie kaloryczne nie jest stałe, zmienia się w poszczególnych okresach życia. Wzrasta u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, osób aktywnych fizycznie oraz młodzieży w fazie wzrostu. Spożywanie odpowiedniej dziennej ilości kalorii pozwala utrzymać prawidłową sylwetkę, dobrą kondycją i zdrowie. Nadmiar jedzenia zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Osoby, które chcą zrzucić wagę, powinny ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Już zmniejszenie diety o 500 kcal dziennie, pozwala zrzucić pół kilograma tygodniowo.

 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jest wiele metod, które pozwalają obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne u poszczególnych osób. Niektóre metody opierają się na zastosowaniu wzorów matematykach pozwalających obliczyć podstawową i całkowitą przemianę materii. Nie jest to łatwe, należy obliczyć wiele paramentów, aby dojść do właściwego wyniku. Niektóre metody są bardzo skomplikowane i czasochłonne. Dużo łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z https://heroes-diet.pl/kalkulator-kalorii, które po wpisaniu podstawowych danych, obliczy dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Kalkulator pozwala obliczyć dwie wartości, tzn. podstawową przemianę materii (PPM lub BMR), czyli ilość kalorii, jaką należy dziennie dostarczyć do orgazmu, aby mógł funkcjonować oraz całkowitą przemianę materii (CPM lub TMR), czyli ilość kalorii pozwalającą na aktywność i gwarantującą odpowiednią porcje energii. PMR nie powinno być niższe, niż podaje kalkulator, ponieważ zbyt radykalne organicznie kalorii może wywołać wiele niepożądanych skutków, np. znaczne osłabienie, ból i zawroty głowy, a także prowadzić do wystąpienia poważnych chorób. Aby poznać zapotrzebowanie kaloryczne, do kalkulatora należy wprowadzić dane, tj. wiek, waga, płeć, rodzaj wykonywanej pracy i częstotliwość uprawiania sportu. Kalkulator wykona przeliczenia i poda wynik, który ułatwi utrzymanie, zgubienie lub zwiększenie masy ciała.

 

Zapotrzebowanie kaloryczne – po co je znać?

Znajomość zapotrzebowania kalorycznego jest podstawą zdrowego stylu życia. Pozwala zadbać o ciało, schudnąć lub nabrać masy. Znajomość ilości potrzebnych kalorii umożliwia skomponowanie codziennej diety i zaplanowanie posiłków. Warto pamiętać, że jedzenie musi mieć nie tylko odpowiednią ilość energii, ale również niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze. Nie zawsze samodzielnie udaje się ułożyć dobrze zbilansowaną dietę, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy cateringu dietetycznego. Specjaliści mogą ułożyć dietę o określonej ilości kalorii, zawierającą wszystkie niezbędne składniki, a przy tym smaczną i uwzględniającą indywidualne upodobniania. Dobrze ułożona dieta pomoże schudnąć lub rozbudować masę mięśniową.

 

Należy pamiętać, że kalkulator nie jest wyrocznią, wszystkie podane dane są jedynie wskazówką, która należy dopasować do własnego stylu życia. Jest dużym ułatwieniem, dlatego warto regularnie sprawdzać zapotrzebowanie na kalorie i w razie potrzeby modyfikować dietę.