Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to bezpośrednie następstwo zamknięcia jego ujścia do jelita ślepego, najczęściej spowodowane obecnością kamienia kałowego oraz magazynowaniem treści jelitowej.
Wyrostek robaczkowy to fragment przewodu pokarmowego, sięgający długości 5-20 cm. Jego funkcja w organizmie nie jest do końca znana. Wewnątrz znajduje się duża ilość tkanki chłonnej, co wskazuje na rolę wyrostka w pracy układu odpornościowego. Jego operacyjne usunięcie nie wywołuje jednak żadnych specyficznych objawów.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego ma dość specyficzne objawy, które mogą dać o sobie znać nagle i w niespodziewanej sytuacji. Dolegliwość ta wymaga leczenia, ze względu na ryzyko zapalenia otrzewnej oraz związanym z tym zagrożeniem dla życia. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej objawia się bólem brzucha w okolicy pępka, czemu towarzyszą nudności i nierzadko wymioty. W ciągu kilku godzin dolegliwości zmieniają swoje umiejscowienie i przechodzą w stronę prawego dołu biodrowego, a także stają się wyraźniejsze i ostrzejsze. Nasilenie bólu wymusza przyjęcie pozycji leżącej z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Temperatura ciała może się stopniowo podnosić, a tętno ulec przyspieszeniu. U dzieci przebieg choroby jest bardziej gwałtowny i może przypominać infekcję wirusową przewodu pokarmowego, natomiast u ludzi starszych objawy często są mało wyraźne.
Badanie wyrostka robaczkowego
W przypadku podejrzenia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, pacjent powinien być poddany badaniu fizykalnemu. Na jego podstawie lekarz ustala umiejscowienie zmian chorobowych oraz wyklucza lub potwierdza podrażnienie otrzewnej. W diagnostyce stosuje się także obrazowe badanie USG – zarówno jamy brzusznej, jak i miednicy. Ultrasonograf pozwala na wykluczenie występowania innych dolegliwości, jak np. kamica nerkowa. W przypadkach ciężkich wykonywana jest także tomografia komputerowa, która wykazuje dużą skuteczność obrazowania. W badaniach kluczowe znaczenie ma różnicowanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego z dolegliwościami innego pochodzenia, ze względu na niejednoznaczny obraz kliniczny choroby.
Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego musi być niezwłocznie leczone operacyjnie. Najczęściej przeprowadza się appendektomię, czyli usunięcie wyrostka metodą laproskopową. Zabieg ten jest stosunkowo łagodny i nie wymaga podawania pacjentowi dużej ilości środków przeciwbólowych, a także zapewnia możliwość stosunkowo szybkiego opuszczenia szpitala. W zależności od nasilenia stanu zapalnego, stosuje się również antybiotykoterapię. Choremu nie wolno natomiast podawać środków przeczyszczających oraz stosować ciepłych okładów na brzuch.