Funkcjonalny i piękny dom- jak to pogodzić?

Dom to dla wielu spełnienie marzeń. Coraz częściej Polacy decydują się na jego zakup lub budowę, dostrzegając komfort życia w wyodrębnionej posesji z ogrodem. Jak zaaranżować przestrzeń o metrażu znacznie większym, niż w mieszkaniach? Czy warto zasięgnąć porady fachowców, aby uniknąć często powtarzanych przez amatorów błędów?

Aranżacja domu i jego wykończenie może przyprawić o zawroty głowy, gdy po raz pierwszy przychodzi nam zmierzyć się z takim wyzwaniem. W przeciwieństwie do mieszkań w bloku, gdzie zazwyczaj z góry narzucone są funkcje poszczególnych pomieszczeń, projekt wnętrza domu musi w pełnym zakresie nadać kształt całej przestrzeni- od ustalenia, gdzie ma być kuchnia, a gdzie salon, przez praktyczne umiejscowienie ciągów komunikacyjnych i spiżarni, a na wystroju kończąc. Zanim przyjdzie nam cieszyć się ze spokoju warszawskiego przedmieścia, wcześniej może pojawić się niekontrolowany chaos organizacyjny. Dobrym pomysłem będzie wtedy zatrudnienie profesjonalistów, dla których projektowanie wnętrz domów Warszawa to codzienność. Zyskujemy wtedy pewność, że oprócz zachowania nienagannej estetyki, dom będzie również funkcjonalny.

Jak zmienić swoje plany i pomysły w realny plan działania?

Zaangażowanie projektanta zdecydowanie przybliża nas do przekucia swojej wizji w konkretny koncept gotowy do realizacji. Pozwoli także na zdjęcie z naszych barków ciężaru analizy konstrukcji budynku oraz rozplanowania i nadania określonych funkcji dla wszystkich przestrzeni w domu. Współczesne narzędzia, którymi dysponują pracownie podczas tworzenia projektu, pozwalają na prezentację trójwymiarowej wizualizacji wnętrza domu, dzięki czemu łatwiej skonfrontować nasze założenia z potencjalnym efektem końcowym. Dostajemy zatem możliwość wprowadzania zmian na bieżąco, jeszcze przed przystąpieniem do remontu. Unikamy w ten sposób generowania dodatkowych kosztów, gdy podczas układania terkoty okazuje się, że jej odcień nie pasuje jednak do koloru frontów szafek kuchennych. Współpraca z fachowcem umożliwi adaptację naszych marzeń i wykorzystanie potencjału metrażu do architektonicznych możliwości zakupionego domu.

Na co zwrócić uwagę podczas ustalania szczegółów projektu?

Po dokonaniu wyboru partnera projektowego, istotne jest, by precyzować swoje spostrzeżenia na każdym etapie jego pracy, uwzględniając przy tym swoje plany dotyczące założonych wydatków – czy budżet jest sztywny i ewentualne zmiany nie powinny wykraczać poza wytyczone na początku granice? Czy dopuszczacie elastyczność w zakresie 10% kwoty? Ważną kwestią jest także wybór ekipy remontowo-wykończeniowej. Jeśli mamy w swoich kontaktach godnych zaufania fachowców, współpraca z projektantem może w tym miejscu dobiec końca. Jeśli nie, warto rozważyć pełną usługę biura projektowego wraz z realizacją prac remontowych. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, by przed podjęciem decyzji o współpracy, zapoznać się z portfolio firmy i sprawdzić, czy projektowanie wnętrz domów w Beautiful Minds Warszawa spełni nasze oczekiwania.