Domy z płaskim dachem: nowoczesne projekty na wyciągnięcie ręki

Domy z płaskim dachem zyskują na popularności i coraz częściej pojawiają się w projektach nowoczesnych domów, również w Polsce. Jakie są ich największe zalety? Dla kogo taki typ zadaszenia będzie odpowiedni?

Minimalizm jest w modzie, a Polacy coraz częściej decydują się na domy z płaskim dachem. Dzięki temu możemy wybierać w wielu interesujących, nowoczesnych projektach. Ich rezultaty nierzadko stanowią prawdziwe perły architektury.

Domy z płaskim dachem: 5 powodów, dla których je pokochasz

W naszym kraju bardzo długo pokutowało przekonanie, że domy z płaskim dachem muszą nawiązywać do przygnębiającego, byle jakiego wręcz budownictwa rodem z lat 70. Jednakże w tej kwestii wiele się zmieniło, również jeśli chodzi o spojrzenie inwestorów. Oto 5 powodów, dla których warto się zastanowić nad domem z płaskim dachem.

  • Modny design: nowoczesny, nietuzinkowy wygląd i minimalizm: te cechy zdecydowanie przemawiają na korzyść domów z płaskim dachem. Ponadto budynek jest ustawny, a wnętrza łatwiejsze do zaaranżowania. Zapewne sprawdzi się także u osób, które lubią przeszklone powierzchnie i proste konstrukcje, które jednocześnie pozwalają na nutę fantazji. Nie zapominajmy, że na płaskim dachu świetnie prezentują się rośliny
  • Energooszczędność: domy z płaskim dachem sprzyjają znacznej redukcji strat ciepła przez górną przegrodę zewnętrzną. Dodatkowo są prostsze w montażu
  • Wiatroodporność: odpowiednio wykonany dach z wysokiej jakości materiałów to maksymalne zabezpieczenie przed wichurami
  • Ekonomiczny charakter: domy z płaskim dachem są tańsze w budowie i nie wymagają dużej ilości materiałów. Ponadto, w tych projektach optymalnie wykorzystuje się powierzchnię użytkową
  • Pasuje do paneli solarnych: jeśli zastanawiasz się nad kolektorami słonecznymi, domy z płaskim dachem to opcja dla ciebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele zyskują na efektywności

Ile kosztuje dom z płaskim dachem?

Wiele osób uważa, że domy z płaskim dachem są wytworem nowoczesności, przez co projekty i ich wykonanie jest znacznie droższe. A jak wygląda prawda?

Inwestorzy i wszyscy, którzy budowali własny dom, wiedzą, że budowa tradycyjnego dachu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Domy z płaskim dachem umożliwiają więc ograniczenie kosztów z wiązanych z budową, a także pozwalają na skorzystanie z wielu praktycznych, ekonomicznych rozwiązań.

Warto jednak pamiętać, że podczas intensywnych opadów śniegu domy z płaskim dachem wymagają odśnieżania.

Domy z płaskim dachem – parterowy czy piętrowy?

Dotychczas ci, którzy decydowali się na projekt domu z płaskim dachem, sięgali po projekty uwzględniające dwie kondygnacje, a więc po domy piętrowe. Ale czasy się zmieniają, zmieniają się także upodobania klientów.

Obecnie domy z płaskim dachem coraz częściej są projektami parterowymi. Na którą wersję warto się zdecydować?

Wybór kondygnacji powinien przede wszystkim zależeć od preferencji i liczby domowników. Warto jednak wiedzieć, że płaskie dachy stwarzają również dodatkowe możliwości w postaci stworzenia tzw. zielonego dachu, który będzie dodatkową strefą wypoczynkową dla wszystkich domowników. Nie zawsze mamy przecież warunki, aby obok domu stworzyć zadowalający ogródek. Tymczasem ostatnie wydarzenia pokazały nam, jak istotna jest własna przestrzeń, w której możemy odpocząć.

Jeśli nadal się wahasz, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy konsultanta, który rozwieje wszelkie twoje wątpliwości.