Otyłość chorobą śmiertelną?

Otyłość olbrzymia, czyli otyłość III stopnia występuje u osób z wynikiem BMI powyżej 40. Statystyki pokazują, że około 700 tysięcy Polaków cierpi na tę chorobę, która jest również piątą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Otyłość, szczególnie ta wysokiego stopnia niesie za sobą szereg poważnych dolegliwości i zagrożeń. Wzrost cholesterolu, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca II typu to tylko niektóre z nich. Zwiększa się także ryzyko zawału serca, co w konsekwencji przyczynia się do znacznego skrócenia życia. Biorąc pod uwagę wszystkie te zagrożenia można postrzegać otyłość nawet jako chorobę śmiertelną.

Cierpi również psychika

Osoby cierpiące na otyłość nie mają lekko – społeczeństwo wciąż postrzega tę chorobę za wynik lenistwa i zaniedbania, więc na osoby dotknięte tą przypadłością patrzy z pogardą. Trudno się dziwić, że osoby otyłe często czują się wykluczone społecznie, tym bardziej w czasach kultu szczupłej sylwetki. Wiąże się to z niską samooceną, co może to prowadzić do rozwinięcia depresji klinicznej, a nawet myśli samobójczych.

Kiedy tradycyjne metody zawodzą

W przypadku tak wysokiego stopnia otyłości skuteczność leczenia dietą, aktywnością fizyczną lub farmakologicznie wynosi zaledwie 2%. Za późno również na działania profilaktyczne – tę chorobę niosącą za sobą szereg poważnych dolegliwości i zagrożeń trzeba leczyć. Dzisiejsza medycyna oferuje szeroki wybór chirurgicznych metod leczenia otyłości. Stosuje się je w przypadku osób, których wynik BMI przekracza 35.

Chirurgia bariartyczna – operacyjne leczenie otyłości

Jedną z najczęściej wykonywanych operacji należących do chirurgii bariartrycznej jest rękawowa resekcja żołądka. Polega na wycięciu 2/3 bocznej i dolnej części żołądka, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania hormonu głodu, a co za tym idzie – ilości spożywanych pokarmów. Pozostała część żołądka ma zawartość jedynie 100-150 ml. Ostatecznym efektem jest bardzo duży, długookresowy spadek masy ciała (około 60% nadmiernej masy), a szansa na utrzymanie stałej, zdrowej wagi znacznie wzrasta. W Polsce zabieg ten wykonuje się między innymi w szpitalu Medicover.

Innym popularnym zabiegiem jest założenie opaski żołądkowej, który polega na podzieleniu żołądka na dwie części. Skutkuje to szybkim odczuwaniem sytości – pierwsza komora mieści małą ilość pokarmu, co umożliwia szybki spadek masy ciała. Opaskę można zdjąć w dowolnym momencie.