Czego nie może zabraknąć w Twojej wyprawce do szpitala? Zobacz 7 najpotrzebniejszych rzeczy

Do porodu zostało coraz mniej czasu? Jeśli wyznaczony przez lekarza termin zbliża się wielkimi krokami, czas się przygotować. Wyprawka do szpitala powinna zostać skompletowana nie później niż 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Dowiedz się, co powinno znaleźć się na liście i sprawdź, czy masz już wszystko.

Wyprawka do szpitala nie powinna być kompletowana na ostatnią chwilę. W pośpiechu, pod wpływem emocji towarzyszących skurczom czy odejściu wód płodowych łatwo coś przeoczyć. Dlatego każda ciężarna kobieta powinna spakować torbę zanim pojawią się pierwsze oznaki porodu. To, co znajdzie się w torbie do szpitala, jest kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać o tym, by były to rzeczy wyłącznie najpotrzebniejsze.

  1. Odzież na poród

Na czas porodu będą potrzebne Ci koszule nocne lub długie T-shirty. Najlepiej weź taką odzież, z którą rozstaniesz się bez żalu – po porodzie trzeba będzie je wyrzucić.

  1. Odzież na wyjście ze szpitala

Chociaż do porodu, a tym bardziej do wyjścia ze szpitala masz sporo czasu, warto już teraz spakować kilka niezbędnych ubrań. Będą Ci one potrzebne w dniu powrotu do domu.

Pamiętaj jednak, że po porodzie w ciągu kilku dni nie wrócisz do sylwetki sprzed ciąży. Dlatego spakuj do torby ubrania ciążowe lub te, które nosiłaś np. na początku III trymestru. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odzież będzie dopasowana.

  1. Artykuły higieniczne

Wyprawka do szpitala powinna uwzględniać artykuły higieniczne – są one niezbędne w pierwszych dniach połogu. Do torby spakuj zatem:

l specjalne podkłady poporodowe

Swoim wyglądem przypominają podpaski, jednak są szersze i dużo bardziej chłonne. Dzięki temu znacznie lepiej sprawdzą się jako ochrona przed krwawieniem oraz tzw. odchodami połogowymi. Jeżeli jednak decydujesz się na klasyczne podpaski, wybierz najbardziej chłonne (najlepiej przeznaczone na noc) i koniecznie ze skrzydełkami.

l płyn do higieny intymnej

Higiena w okresie połogu odgrywa istotną rolę – bardziej niż kiedykolwiek. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych infekcji i ułatwia gojenie ran.

Płynu do higieny intymnej należy używać nie tylko po każdej zmianie podkładu poporodowego, ale również po każdej wizycie w toalecie. Alternatywą dla płynów może być np. szare mydło.

Warto także zabrać ze sobą środek przyspieszający gojenie się krocza.

  1. Przybory toaletowe

Przybory toaletowe to standard – gdziekolwiek wyjeżdżasz, a więc nie tylko w szpitalu. Wyprawka wcale jednak nie musi uwzględniać wszystkich kosmetyków, które stosujesz na co dzień.

Do torby powinnaś spakować m.in.: szampon do włosów, żel pod prysznic, dezodorant, szczoteczkę i pastę do zębów, krem do twarzy, przybory do włosów. Nie zapomnij również o ręcznikach (mały – do wycierania twarzy, duży – pod prysznic).

  1. Laktator

Lista rzeczy do szpitala powinna uwzględniać także laktator. Jest to praktyczne urządzenie, które przydaje się już w pierwszych godzinach po porodzie. Pomaga stymulować laktację, dzięki czemu produkcja pokarmu jest większa i intensywniejsza.

Decydując się na laktator, masz do wyboru dwie możliwości: model ręczny lub urządzenie elektryczne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego musisz dokładnie przeanalizować je pod kątem swoich potrzeb. Laktator ręczny może być wygodniejszy w użyciu w szpitalu z jednego powodu: cicho pracuje, dlatego pokarm możesz odciągać także w nocy. Jest jednak mniej efektywny i bardziej męczy dłonie niż laktator elektryczny.

Warto pamiętać, że laktator przydaje się nie tylko w szpitalu, ale również w domowej opiece nad niemowlęciem. Stanowi bowiem skuteczne wsparcie w momencie kryzysów laktacyjnych czy w walce z bolesnymi nawałami pokarmu.

  1. Akcesoria do karmienia

Kompletując szpitalną wyprawkę, pamiętaj o akcesoriach do karmienia. Poza laktatorem przydatne będą m.in.:

l biustonosze do karmienia

Ich specjalna konstrukcja sprawia, że przystawianie niemowlęcia do piersi jest znacznie wygodniejsze. Nie ma bowiem potrzeby odchylania miseczki (jest to niekłopotliwe i nie wiąże się z dyskomfortem).

l wkładki laktacyjne

Ten niepozorny gadżet pozwala ochronić odzież przez przeciekaniem wypływającego z piersi pokarmu. Wybierając wkładki laktacyjne zwróć uwagę nie tylko na ich cenę. Uwzględnij przede wszystkim chłonność i grubość (im cieńsze, tym wygodniejsze), a także solidność mocowania. Niech będą to także wkładki wykonane z materiałów przewiewnych, które pozwolą skórze swobodnie oddychać i zapobiegną podrażnieniom.

l krem / maść na pękające brodawki

Pierwsze próby pobierania pokarmu przez malucha mogą być nieudane. Zwykle skutkuje to przygryzaniem brodawek, które pękają i krwawią. Aby przyspieszyć ich gojenie, warto regularnie smarować je kremem.

Wybierając preparat, zwróć uwagę na to, jakie składniki zawiera maść. Niektóre specyfiki wymagają tego, aby przed karmieniem dokładnie umyć pierś.

  1. Dokumenty

Wyprawka do szpitala to nie tylko odzież czy kosmetyki. Ważną rolę odgrywają dokumenty. Koniecznie zabierz ze sobą:

  • kartę ciąży
  • dowód osobisty
  • NIP pracodawcy lub własny (gdy prowadzisz działalność gospodarczą)
  • wyniki badań (m.in. HBs, WR, ostatnie USG, ostatnia morfologia i mocz, grupa krwi z określonym poziomem przeciwciał anty -Rh, posiew z pochwy w kierunku GBS).
  • Jeżeli termin porodu jest już tuż tuż, czas pomyśleć nad kompletowaniem wyprawki. Pamiętaj przy tym, aby – poza torbą dla Ciebie – spakować również torbę dla dziecka.