Leczenie przepukliny – poradnik pacjenta

Gdy tkanki budujące ściany jam ciała zostają osłabione, może dojść do przemieszczania się zawartości tych jam poza ich obręb. Wówczas mamy do czynienia z przepukliną. Tworzy się ona zwykle w kanale pachwinowym u mężczyzn, udowym u kobiet, pępkowym oraz w linii pośrodkowej brzucha. Kiedy wymagana jest operacja schorzenia, a kiedy wystarczy fizjoterapia czy masaż leczniczy? Jakie mogą być skutki przepukliny?

Dlaczego dochodzi do powstania przepukliny?

Powiedzieliśmy, że przepuklina powstaje wtedy, gdy ściany jam ciała zostają osłabione. Ale dlaczego właściwie tak się dzieje? Co przyczynia się do ich osłabienia? Wnętrzności jamy brzusznej mają swoje określone położenie. Przed przedostawaniem się ich na zewnątrz jamy, chronią je powłoki brzuszne, czyli mięśnie, rozcięgna mięśni oraz więzadła. Ciśnienie w jamie brzusznej może wzrastać wskutek napadów kaszlu, śmiechu, dźwigania ciężarów, a nawet oddawania moczu czy stolca. Mięśnie pracują wówczas mocnej, tworząc tzw. tłocznię brzucha. Jeśli któraś z powłok brzusznych jest słaba, wzrost ciśnienia powoduje jej rozwarstwienie, a z czasem nawet pękniecie. Przez powstały otwór mogą wcisnąć się jelita i dochodzi wtedy do powstania przepukliny. Osłabienie mięśni może być również wynikiem otyłości. Przeciążenie jelit sprawia, że zajmują one coraz więcej miejsca i zaczynają się rozpychać, rozciągając przy tym powłoki brzuszne, które z czasem mogą pęknąć.

Czy możemy rozpoznać przepuklinę?

Wbrew pozorom, zdiagnozowanie przepukliny wcale nie jest problemem. Jeśli pojawi się wybrzuszenie na skórze, np. w okolicach brzucha, powinniśmy się zaniepokoić. Z pojawiającego się i znikającego uwypuklenia, zwykle tworzy się twardy i bolesny guz, który może też piec. Skóra w tym miejscu jest bardziej zaczerwieniona i cieplejsza niż reszta ciała. Przy nagłym wystąpieniu przepukliny mogą pojawić się silne wzdęcia, ostry ból brzucha, nudności i wymioty. Objawem przepukliny jest też przyspieszenia tętna. Wówczas musimy niezwłocznie udać się do lekarza. Przepuklina może być nawet zagrożeniem dla życia, zwłaszcza gdy uwięźnie. Wówczas jelita, które przedostały się do worka przepuklinowego, nie potrafią się już z niego wydostać. W efekcie tego ból narasta i mamy wzdęcia. Wymagane jest leczenie operacyjne przepukliny. Jeśli szybko nie uzyskamy pomocy, jelita będą niedokrwione i zacznie rozwijać się martwica.

Jak leczyć przepuklinę?

Nie każdą przepuklinę trzeba leczyć operacyjnie. Zdarza się np., że w przypadku przepukliny kręgosłupa, która nie uciska rdzenia kręgowego, wystarczy jedynie rehabilitacja i leczenie farmakologiczne. Przede wszystkim musimy pomóc organizmowi usunąć obrzęk i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni grzbietu. Stosuje się więc leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki na rozluźnienie mięśni, zastrzyki z kortyzonu lub fizykoterapię.

Gdy mamy do czynienia z przepukliną pachwinową lub brzuszną, bardzo często stosuje się leczenie operacyjne. „Zabieg polega na namierzeniu worka przepuklinowego oraz odprowadzeniu na właściwie miejsce tej zawartości jamy brzusznej, która wychodzi poza jej granicę. Dodatkowo wzmacnia się otwór, przez który wydostał się narząd lub jego elementy – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl. Zwykle operacje przeprowadzane są przy znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym. Pacjent jest więc cały czas świadomy.