Kąpiel noworodka – jak powinna przebiegać?

Opieka nad noworodkiem dla świeżo upieczonych rodziców potrafi być wielkim wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka.

Wiele problemów i strachu pojawia się zwłaszcza w przypadku kąpieli noworodka. Jak powinna ona przebiegać, aby była w pełni bezpieczna dla maluszka?

Nie tylko mycie – rytuały kąpielowe

Zanim przejdziemy do opisu samych czynności pielęgnacyjnych, warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Kąpiel nie jest wyłącznie zabiegiem higienicznym. Oczywiście pomaga usuwać brud i pot ze skóry malucha, jednak nie jest to jej jedyne zadanie.

Do czego zatem może jeszcze służyć? Kąpiel to wspaniały rytuał, o wielkim znaczeniu psychologicznym. To właśnie wówczas tworzy się bliska więź między maleństwem a rodzicami. Niektórzy już od pierwszych miesięcy życia dziecka wykorzystują kąpiel jako czynność, wpisującą się w stały harmonogram dnia malucha, co pozwala na przykład później usprawnić proces zasypiania. Większość dzieci uwielbia kąpiel w ciepłej wodzie, zabieg ten uspokaja je i wycisza, przygotowując do odpoczynku.

Warunki w łazience i akcesoria kąpielowe dla maluchów

Podczas przygotowań do kąpieli noworodka, trzeba zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków w łazience. Warto pamiętać o tym, że pierwszych miesiącach życia dzieci nie radzą sobie jeszcze zbyt dobrze z regulowaniem temperatury. Może to zatem prowadzić do zbytniego przegrzania lub wychłodzenia małych organizmów.

Z tych powodów w łazienkach trzeba zapewnić ściśle określone warunki, jak choćby utrzymanie temperatury na poziomie minimum 25-26 stopni Celsjusza. Równie ważna jest temperatura wody. Nie powinna być ona niższa niż 37 stopni, co zagwarantuje maluchowi komfort podczas kąpieli.

Przejdźmy teraz do wyposażenia, niezbędnego podczas mycia dziecka. Podstawą jest oczywiście wanienka. Można ją wyposażyć w dedykowane wkładki, podnoszące wygodę i bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności kąpielowych. Odpowiednie rozwiązania dla noworodków można znaleźć na przykład na stronie Wozki-Foteliki.pl, pełnej praktycznych i trwałych akcesoriów dla najmłodszych. Wszystkie pozostałe przedmioty warto mieć pod ręką, na przykład na wygodnym przewijaku.

Co może być przydatne? Podstawą są oczywiście kosmetyki dla najmłodszych. Powinny być one przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Należy unikać środków perfumowanych lub z dużą zawartością rozmaitych, sztucznych składników. Jeśli maluch nie ma problemów skórnych, wystarczą zwykłe preparaty do mycia. Jeżeli widoczne są przesuszenia, powinno się użyć emolientów.

Oprócz kosmetyków warto też zaopatrzyć się w ręczniki i kocyk do zawinięcia malucha, a także patyczki higieniczne, waciki i roztwór soli fizjologicznej.

Jak przebiega mycie dziecka?

Kąpiel noworodka na początku potrafi być bardzo stresująca. Z czasem, gdy rodzice nabierają wprawy, staje się najczęściej przyjemnością dla obu stron.

Jak powinna przebiegać? Dziecko wkładamy powoli do wody. Zaczynamy od nóżek i powoli zanurzamy je w wodzie aż do wysokości klatki piersiowej. Główka powinna bezpiecznie spoczywać na ramieniu rodzica ponad poziomem wody.

Jedną ręką podtrzymuje się dziecko, drugą obmywa całe jego ciało, szczególnie zwracając uwagę na wszelkie fałdki, w których może się zbierać brud. Jeśli maluch wciąż ma jeszcze kikut pępowinowy, należy uważać, aby go nie zamoczyć. Jeżeli już do tego dojdzie, po wyjęciu dziecka z wanny, trzeba go dokładnie osuszyć, na przykład przy pomocy patyczków kosmetycznych.

Po zakończeniu kąpieli malucha od razu wyciąga się z wanny i dokładnie okrywa ręcznikiem. Najlepiej sprawdzają się modele z kapturkiem, w które dokładnie zawija się malucha. Zmniejsza to ryzyko wychłodzenia organizmu. Na koniec wykorzystuje się waciki z niewielką ilością roztworu soli fizjologicznej do przemycia oczu.

Kąpiel malucha – dobra zabawa zamiast stresu

Kąpiel malucha wymaga nieco przygotowań oraz doświadczenia, aby wszystko przebiegało bezproblemowo i sprawnie. Warto zadbać o to, żeby wszystkie sprzęty i akcesoria mieć w zasięgu ręki. Przyspiesza to działanie oraz ogranicza stres, zwłaszcza w trakcie pierwszych kąpieli.

Z czasem zabieg ten staje się przyjemnością i jednym z ulubionych punktów dnia. A do wanienki oprócz samych potrzebnych przedmiotów zaczynają też trafiać ulubione zabawki. W końcu kąpiel potrafi stać się świetną zabawą – zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.