Jak wybrać karmę dla małych psów?

W specjalistycznych sklepach zoologicznych można znaleźć różne rodzaje karmy dla psów. Różnią się one składem, ceną, a także przeznaczeniem. Jak wybrać odpowiednią wersję? Która karma dla psa będzie najlepsza dla małych pupili? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa to poważne zadanie. Jeżeli postawimy na dobrej jakości jedzenie, dostosowane do potrzeb naszego pupila, będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez wiele lat. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozmaitych chorób, a także nadwagi. Wybierając karmę należy zwrócić uwagę na kilka czynników. W szczególności trzeba mieć na względzie wielkość psa, jego wiek, aktywność fizyczną, stan fizjologiczny, predyspozycje do określonych chorób, indywidualne potrzeby i tak dalej. Dlaczego mniejsze psy powinny otrzymywać specjalną karmę? Chodzi przede wszystkim o ich wagę. Małe rasy osiągają wagę nie większą niż 10 kilogramów. Z kolei duże mogą nawet przekroczyć 50 kilogramów. Siłą rzeczy ich dieta, a zatem serwowana karma dla psa, musi się różnić.

Co wyróżnia małe psy?

Faktem jest, że mniejsze psy mają szybszy metabolizm. To wiąże się z kolei z większym zapotrzebowaniem na energię. Powinny one na co dzień otrzymywać zdecydowanie większy ładunek energetyczny w stosunku do masy ciała, niż duże psy, takie jak owczarki niemieckie, wodołazy albo bernardyny. W specjalistycznych sklepach zoologicznych można kupić karmę dostosowaną do potrzeb danej rasy. Można też skorzystać ze standardowej karmy, która po prostu posiada odpowiedni skład. Dobra, wysokiej jakości karma dla psa będzie zawierała właściwą, dobrze zbilansowaną dawkę składników odżywczych.

Jaka karma dla małych psów?

Wybierając karmę dla małego psa należy zatem przede wszystkim odpowiednio dobrać dawkę białka, a także właściwą proporcję składników mineralnych. Na przykład relacja wapnia do fosforu powinna wynosić u szczeniąt około 1,8:1, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego. Warto też pomyśleć o poziomie błonnika pokarmowego w karmie. Szczególnie buldogi, mopsy i inne, podobne rasy powinny otrzymać karmę, usprawniającą perystaltykę jelit. Należy też stawiać zarówno na karmę mokrą, jak i suchą. Ta pierwsza powinna być bazą jedzenia. Druga z kolei wspomoże czyszczenie zębów oraz da psu wiele radości z gryzienia.

Gdzie kupić karmę dla małych psów?

Karma dla psa, przeznaczona dla małych ras, dostępna jest w specjalistycznych sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producenta. Można tam znaleźć nie tylko wersje dla małych i dużych psów, ale również karmy dla pupili, borykających się z różnymi schorzeniami, w tym cukrzycą, niewydolnością nerek, problemami z wątrobą lub ze stawami.