Męczą cię poranne mdłości? Odczuwasz ból piersi? A może zmagasz się ze zmianami nastroju lub dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? Powyższe objawy nierzadko związane są z zajściem w ciążę. Dowiedz się jak sprawdzić czy aby na pewno zostaniesz mamą i poznaj sposób na określenie tygodnia ciąży.
Czy to ciąża?
Jeśli od dawna pragniesz zostać mamą to zapewne chciałabyś jak najszybciej dowiedzieć się czy doszło do zapłodnienia. Niestety, musisz uzbroić się w cierpliwość ponieważ zarówno 1 tydzień ciąży, jak i 2 tydzień ciąży w zasadzie nie będą różniły się od pozostałych, przeżytych przez ciebie tygodni. Dlaczego? Ponieważ twój organizm dopiero zaczyna dostosowywać się do zmian, które następować będą wraz z rozwojem dziecka. No dobrze ale wobec tego kiedy możesz spodziewać się zauważalnych objawów ciąży? Takowe zaczną pojawiać się w 3 tygodniu ciąży, niemniej jednak z reguły są one bardzo subtelne, a tym samym łatwe do przeoczenia. Mowa głównie o podwyższonej temperaturze ciała oraz zmianach w obrębie szyjki macicy i pochwy. Niektóre kobiety skarżą się również na pogorszone samopoczucie, większą niż zazwyczaj tkliwość piersi, zgagę czy też zaparcia.
Naturalnie wszystkie, wymienione powyżej objawy łatwo przypisać przeziębieniu bądź zatruciu pokarmowemu. Sytuacja zmienia się jednak w okolicach 4-6 tygodniach od chwili zapłodnienia. Wtedy to przyszła matka może doświadczyć tak zwanego krwawienia implantacyjnego. Ma ono miejsce w momencie, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, powodując tym samym uszkodzenie naczyń krwionośnych.
Objawy, które nawet przez laików kojarzone są z ciążą pojawiają się dopiero pod koniec pierwszego trymestru czyli w okolicach 11 tygodnia ciąży. Mowa o:
- Porannych nudnościach i wymiotach,
- Braku krwawienia miesięcznego,
- Częstym oddawaniu moczu,
- Zawrotach głowy, które nierzadką idą w parze z omdleniami,
- Wzmożonym apetycie, a niekiedy braku takowego lub też zmianie nawyków żywieniowych,
- Powiększeniu i bólu piersi,
- Zmianach nastroju, chwiejności emocjonalnej,
- Zaparciach,
- Nadmiernym zmęczeniu, senności,
- Bólach brzucha bądź też podbrzusza,
- Wrażliwości na zapachy,
- Bólach pleców,
- Bólach głowy.
To właśnie występowanie przynajmniej kilku z wymienionych powyżej objawów skłania kobiety do wykonania testu ciążowego.
Jak liczyć początek ciąży?
Stało się, na wykonanym teście pojawiły się upragnione dwie kreski. Gratulacje! Masz przed sobą 9 wyjątkowych miesięcy, które na zawsze zapiszą się w twojej pamięci. Okres ciąży to czas jedyny w swoim rodzaju, niemniej jednak nie oznacza to wcale, iż będzie on pozbawiony jakichkolwiek trudności czy niedogodności. Takowe mogą się pojawić ale spokojnie, w obecnych czasach istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym z powodzeniem poradzisz sobie z problemami typowymi dla okresu ciąży. Jednak nie wyprzedzajmy faktów, przecież to dopiero… no właśnie, jak określić, w którym tygodniu ciąży jesteś?
Reguła Naegelego
Reguła Naegelego sprawdza się w przypadku kobiet, których cykle sprzed zajścia w ciążę były regularne i trwały 28 dni. Jeżeli były one dłuższe bądź też krótsze, wówczas należy dodać lub odjąć liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28. A zatem jeśli cykle były krótsze, należy odjąć wspomnianą liczbę dni, a jeśli dłuższe – dodać. Na przykład jeśli długość cyklu wynosiła 24 dni, należy odjąć jeszcze 4 dni (ponieważ 24+4=28).
Wróćmy jednak do samej reguły Naegelego. Zgodnie z jej zasadami, aby obliczyć termin porodu należy dodać do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki najpierw 7 dni, a później 9 miesięcy. Jak zatem łatwo zauważyć, reguła Naegelego zakłada, że ciąża rozpoczyna się wraz z początkiem ostatniej miesiączki, a zatem trwa 40 tygodni.
Badanie krwi
Reguła Naegelego to całkiem wygodny sposób obliczenia tygodnia ciąży oraz spodziewanego terminu porodu ale przecież nie daje ona żadnej pewności co do tego, czy wynik wykonanego testu ciążowego aby na pewno jest zgodny ze stanem faktycznym. W związku z powyższym konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci wykonanie badania krwi w celu oznaczenia ilości hCG w organizmie. HCG to hormon, który wydziela się po około 48h od momentu zagnieżdżenia komórki jajowej. Na takie badanie należy zgłosić się maksymalnie w 10. tygodniu ciąży. Wykonanie wspomnianego badania jest ważniejsze, niż myślisz. Dlaczego? Otóż lekarz wyliczy tydzień ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki, a następnie oceni czy poziom hCG mieści się w normach rozpisanych dla danego tygodnia ciąży. Jeśli pozytywny wynik testu zostanie potwierdzony, już wkrótce zostaniesz mamą.