Wiele osób zastanawia się nad tym, co to takiego są biokominki. Jak się okazuje, tego rodzaju piecyki na ekologiczne paliwo, z roku na rok stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Ich największymi zaletami jest to, że są bardzo łatwe w obsłudze, bezproblemowe w utrzymaniu oraz nie wymagają specjalnych podłączeń do przewodów kominowych. Dlatego doskonale sprawdzają się w dużych domach, małych mieszkaniach czy też różnego rodzaju lokalach użytkowych.
Co to jest biokominek i z czego się składa?
Sercem biokominków bez względu na konkretny model, jest zawsze pojemnik na biopaliwo, który znajduje się w samym palenisku. Składa się on ze specjalnego wkładu chłonnego, który umieszczony jest w biowkładce, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. W ten sposób znajdujące się w środku paliwo nie rozlewa się nawet w sytuacji, gdy dojdzie do przewrócenia się pojemnika.
Wybierając odpowiedni kominek, najlepiej jest zakupić model z biopojemnikiem certyfikowanym, ponieważ posiadają one specjalną komorę, która przeciwdziała wylewanie się paliwa. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest wskaźnik maksymalnego poziomu biopaliwa.
Żeby wygasić płomień, wystarczy przesunąć ruchomą przesuwkę, która zamykana jest za pomocą uchwytu. W większości ekologicznych piecyków jest on dostarczony wraz z urządzeniem.
Każdy biokominek ma także wbudowaną obudowę odporną na działanie wysokich temperatur. Najczęściej jest to szklana osłona, która skutecznie chroni przed kontaktem z ogniem.
W biokominku mogą znajdować się również kamienie ceramiczne oraz polana. Właściwości tych surowców sprawiają, że ciepło będzie utrzymywało się znacznie dłużej.
Jak działają biokominki i ile zużywają paliwa?
Osoby, które pierwszy raz decydują się na zakup takiego urządzenia, bardzo często zastanawiają się nad tym, jak działają biokominki. Tego rodzaju ekologiczne piecyki zasilane są specjalnym biopaliwem, a dokładniej mówiąc bioetanolem.
Jest to bezwonne i naturalne paliwo, które pozyskuje się z roślinnych surowców. Warto zwrócić uwagę na to, że preparat ten jest biodegradowalny oraz przyjazny dla środowiska. Jego kaloryczność jest większa niż standardowego węgla kamiennego, dzięki czemu jest również wydajniejszy.
Ile paliwa potrzebują biokominki to bardzo często pojawiające się pytanie wśród osób zainteresowanych zakupem takiego piecyka. W większości przypadków jeden litr paliwa zapewnia od trzech do nawet 6 godzin spania, ale wszystko w głównej mierze zależy od tego, na jaki poziom mocy ustawiony jest płomień. Warto wiedzieć, że w palenisku palą się jedynie opary biopaliwa unoszące się nad palnikiem, a nie sam płyn.
Bardzo ważne dla wielu osób jest to, że bioetanol jest bardzo bezpieczny w spalaniu, ponieważ paliwo wypala się bezwonnie i bezdymnie oraz nie produkuje żadnych osadów. Wielu ekspertów twierdzi, że podczas 5 godzin palenia w biokominku wytwarza się tyle dwutlenku węgla, ile są w stanie wyprodukować trzy dorosłe osoby podczas oddychania.
Jakie są rodzaje biokominków i gdzie można je zamówić?
Biokominki to wyjątkowe urządzenia, które mogą przyjąć formę wiszącą, narożną, stołową, wolnostojącą albo portalową. Ich największym plusem jest to, że bardzo łatwo można je dopasować do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych.
Najczęściej ich głównym miejscem przeznaczenia jest salon lub pokój dzienny, ale wiele osób decyduje się również na to, aby zamontować ekologiczny piecyk w sypialni, a nawet jadalni. Mogą być ustawione w dowolnym miejscu, ponieważ są mobilne i nie wymagają podłączenia do żadnego zasilania czy komina.
Podejmując decyzję o zakupie wysokiej jakości biokominka, warto skorzystać z oferty firmy Infire, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji takich urządzeń. Przedsiębiorstwo dysponuje własnym, nowoczesnym parkiem maszynowym, dzięki czemu kominek zasilany paliwem ekologicznym może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Należy pamiętać również o tym, iż aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo użytkowania, trzeba korzystać z piecyka oraz paliwa zgodnie z instrukcją producenta. W ten sposób urządzenie będzie działało bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat.