Podróż służbowa – jak się przygotować do wyjazdu?

Podróż służbowa wiąże się z wykonywaniem zadań i czynności służbowych w miejscu innym niż siedziba firmy i miejsce zamieszkania. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu i o jakie kwestie zadbać, by na miejscu sprawnie zrealizować zlecone nam zadania? Podpowiadamy.

Podróż służbowa – potrzebne dokumenty i informacje

Podróż służbowa, inaczej delegacja, to wyjazd, podczas którego realizujemy polecenia (ustne lub pisemne) przełożonego. Warto więc odpowiednio się przygotować do takiej podróży, aby odpowiednio wykonywać swoje obowiązki. Przede wszystkim zadbajmy o to, by mieć ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, które powinniśmy pokazać lub przekazać kontrahentom. Warto ustalić dokładny harmonogram spotkań podczas delegacji i określić cele do zrealizowania w trakcie wyjazdu. Należy także pamiętać o rozliczeniu z kosztów podróży i dowiedzieć się wcześniej, jakie pokwitowania będą nam do tego potrzebne.

Podróż służbowa – dobre planowanie to podstawa

Przed udaniem się w podróż służbową warto dokładnie zaplanować, co będzie nam potrzebne podczas wyjazdu. Zadbajmy o to, aby przygotować wszystkie materiały niezbędne do pracy oraz ustalić harmonogram spotkań z klientami lub kontrahentami. Warto zebrać w jednym miejscu wszystkie adresy, numery kontaktowe oraz dane osób, z którymi się spotykamy. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem zyskać najpotrzebniejsze informacje od pracodawcy – o tym, jakie dokumenty odebrać od klientów lub partnerów, o dodatkowych spotkaniach nieuwzględnionych w harmonogramie czy o programie konferencji. Na spokojnie spakujmy walizkę oraz laptop, wizytówki i telefon służbowy wraz z ładowarką. Spakujmy też wcześniej wszystkie potrzebne nam w delegacji dokumenty, bilety, paszport i inne dokumenty potrzebne w czasie podróży. Pamiętajmy, że podczas podróży służbowej przysługują nam tzw. diety, czyli pokrycie kosztów wyżywienia czy przejazdów.

Co jest potrzebne do rozliczenia kosztów delegacji?

Aby otrzymać zwrot kosztów poniesionych w trakcie podróży służbowej, potrzebne są bilety, rachunki, paragony oraz faktury. Na ich rozliczenie mamy 14 dni od przyjazdu, pod warunkiem, że złożymy odpowiedni wniosek o zwrot kosztów (należy dołączyć do niego wszystkie rachunki, bilety i faktury).

Wybierasz się w podróż służbową? Sprawdź, czy masz Internet mobilny dla firm

Podczas podróży służbowej najważniejszy jest dostęp do Internetu. To obecnie podstawowe źródło informacji i ważne narzędzie pracy. Dzięki usłudze mobilny Internet dla firm możemy komunikować się ze współpracownikami i pracodawcą oraz oczywiście z klientami także podczas służbowego wyjazdu. Firmowy Internet mobilny jest zatem niezbędny w czasie podróży służbowej. Wystarczy jedynie wybrać dostawcę.

Internet mobilny INEA to usługa umożliwiająca wygodny dostęp do sieci na wszelkich urządzeniach mobilnych. By z niej skorzystać, wystarczy karta SIM, którą wpinamy na przykład do modemu USB. INEA jest operatorem MVNO (Mobile Virtual Network Operator) i świadczy usługi we współpracy z P4 (Play). Oferuje szybką transmisję LTE oraz ogólnopolski zasięg w oparciu o sieć Play. Operator oferuje pakiety internetowe do wyboru: 50, 100, 200 GB w konkurencyjnych cenach. Dodatkowe korzyści to jedna faktura za wszystkie usługi telekomunikacyjne i stały kontakt z opiekunem handlowym INEA.