Czym faktoring różni się od kredytu? Sprawdź różnice!

Choć jedną z najpopularniejszych form finansowania przedsiębiorstw wciąż jest kredytowanie – zwykle w postaci kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych – przedsiębiorcy coraz częściej wybierają nowe sposoby pozyskiwania środków. Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o faktoringu, dziś jednak jest to stale zyskująca na popularności alternatywa dla zaciągania kredytów w banku.

Czym więc faktoring różni się od kredytu? W czym jest lepszy, a w jakich aspektach wciąż pozostaje w tyle? Którą z tych form finansowania warto wybrać i w jakich sytuacjach? Odpowiadamy!

Zwiększenie zadłużenia czy odzyskanie własnych środków?

Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych takich jak banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowe wiąże się oczywiście ze zwiększaniem zadłużenia przedsiębiorstwa. Firma otrzymuje nie swoje pieniądze, a zatem pojawia się dług, który należy spłacić, nierzadko z pokaźnym procentem. Im więcej zobowiązań i odsetek, tym gorsza zdolność kredytowa, która w dalszej kolejności rzutuje na możliwość zaciągania kolejnych kredytów. Czy jednak da się uzyskać środki na prowadzenie działalności lub inwestycje bez zwiększania zadłużenia?

Faktoring operuje na innych zasadach niż kredyty bankowe. W tym wariancie przedsiębiorca również otrzymuje pieniądze, jednak w zamian za sprzedaż faktur wystawionych swoim kontrahentom. Oznacza to, że jeżeli – jako przedsiębiorca – wystawiasz fakturę na kwotę 10 000 zł z 45-dniowym terminem płatności, możesz skorzystać z faktoringu, by otrzymać pieniądze natychmiast w zamian za niewielką prowizję. Nie zwiększasz w ten sposób zadłużenia, ponieważ zabezpieczeniem transakcji jest faktura zapewniająca firmę faktoringową, że otrzyma swoje pieniądze nie później niż po upływie 45 dni.

Łatwa dostępność usługi

Logiczną kontynuacją poprzedniego punktu jest łatwiejsza dostępność usługi faktoringu niż kredytu w banku. Aby uzyskać kredyt, nasze przedsiębiorstwo musi wykazać się jak najlepszą historią kredytową, a także spełnić szereg innych warunków, takich jak prowadzenie firmy co najmniej przez 12 lub 24 miesiące (w zależności od banku).

W przypadku faktoringu staż firmy nie ma znaczenia, a sytuacja finansowa firmy korzystającej z usługi również nie jest istotna. Faktorzy szczególną uwagę zwracają za to na kondycję finansową dłużnika – w końcu to on będzie odpowiedzialny za spłacenie należności firmie faktoringowej. Możemy się więc spodziewać, że zanim otrzymamy akceptację wniosku faktoringowego, firma sprawdzi, czy dłużnik jest w stanie zapłacić za fakturę, którą chcemy sprzedać.

Tuzin dokumentów i tygodnie oczekiwania czy prosta procedura i decyzja w kilka godzin?

Z powodu swojego poziomu skomplikowania, procedura uzyskania kredytu trwa – nierzadko ciągnie się całymi tygodniami. Faktoring to usługa o prostej strukturze: potrzebny jest przedsiębiorca, faktura wystawiona kontrahentowi oraz kontrahent zdolny tę fakturę opłacić. Decyzja o udzieleniu faktoringu zapada zwykle w kilka godzin, a środki trafiają na konto firmowe faktoranta jeszcze w ten sam dzień roboczy.

Dowiedz się więcej https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-kredyt-poznaj-roznice/