Niemalże każda dziewica jest przerażona pierwszą wizytą u ginekologa. Martwią się one tym, że po takim badaniu już nie będą dziewicami. Czy tak jest naprawdę? Oczywiście, że nie. W dzisiejszych czasach pracownie ginekologiczne są wyposażone w innowacyjne narzędzia, które są w stanie przeprowadzić badanie bezpoleśnie i prosto, bez potrzeby rozdzierania błony dziewiczej. Należy jednak o takiej błonie poinformować lekarza przed badaniem, aby mógł wykonać badanie w sposób szczególnie delikatny używając specjalnego wziernika dziewiczego (czyli nakładki na sondę) albo przez odbyt. Jeżeli celem oględzin są jajniki, to można zastosować metodę badania USG przez powłoki brzuszne. W takim przypadku musimy jednak wypić dużą ilość wody około gdziny przed badaniem, dzięki czemu obraz będzie lepszy.
Dwie części wizyty u ginekologa
Każda wizyta u ginekologa zawiera dwa podstawowe etapy. Jeden to wywiad ogólny, gdzie lekarz przeprowadza z pacjentką rozmowę i notuje wszystkie potrzebne mu informacje – przyjmowanych leków, przewlekłych chorób, które występują w rodzinie, ogólnego stanu zdrowia.
Drugim etapem jest właściwe badanie wewnętrzne. Nie zdziwcie się, gdy badanie nie będzie polegało tylko i wyłącznie na badaniu krocza. Często lekarz musi dotknąć lub osłuchać inne części ciała, wszystko w zależności od sytuacji.
Nie ma co się martwić, to całkowicie normalne. Podstawowym narzędziem podczas takiego badania jest oczywiście USG dopochwowe, brzuszne i doodbytnicze.
W jaki sposób powinnyśmy się przygotować do wizyty u ginekologa
W zależności od tego, co zostało przez lekarza zlecone na daną wizytę albo musisz podjąć pewne kroki, albo nie. W przypadku bólu narządów płciowych albo okolic brzucha nie potrzeba robić czegokolwiek – USG ma za zadanie określić przyczynę, z powodu której tak się dzieje. Nie ma potrzeby generowania dodatkowych kłopotów z tego powodu. Jedynie w przypadku USG brzucha musimy mieć pełny pęcherz, natomiast w pozostałych przypadkach nie jest to wcale konieczne, a wręcz przeciwnie – wskazane jest to, aby pęcherz był pusty.
Jeżeli wizyta wypada akurat na czas krwawienia i używasz tamponu – należy go usunąć. Bardzo rzadko jednak jest przeprowadzane badanie dopochwowe w przypadku dziewicy. Jeżeli natomiast przyjmujesz jakieś leki codziennie – nie powinnaś ich odkładać na czas wizyty. Wystarczy poinformować o nich lekarza. Nie ma się czego bać, USG nie boli a lekarze to profesjonaliści, jesteś w bezpiecznych rękach.
Jak odbywa się badanie
Bez względu na rodzaj badania USG, jest ono wykonywane w pozycji leżącej, dlatego też należy ustawić się na stole bądź fotelu z lekko ugiętymi kolanami, natomiast stopy oprzeć o wskazane miejsce. Ginekolog, kiedy już będziesz zajmowała odpowiednią pozycję założy na sondę prezerwatywę (jeżeli badanie będzie dopochwowe) oraz nałoży na nią żel. Po umieszeniu urządzenia w odpowiednim miejscu sonda zaczyna wysyłać fale ultradźwiękowe, docierające do poszczeólnych partii ciała. Wszystko to można potem zobaczyć na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Dobrym pomysłem jest założenie spódnicy w dzień badania.
Czas trwania badania u ginekologa
Wizyta u ginekologa ogólnie nie trwa długo, natomiast samo badanie, w zależności od jego skomplikowania może trwać nawet do dwudziestu minut (w trudniejszych przypadkach). Jednak najczęściej kończy się ono w kilka minut. Oczywiście zdarzają się większe opóźnienia, gdy na przykład nastąpi awaria sprzętu, lub nie można uzyskać dobrej ostrości zdjęć. Są to jednak marginalne przypadki.
Więcej na temat tego badania ginekologicznego dziewicy na blogu przychodni Medica2000.