Liposukcja – dla kogo i za ile

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu jest stosowane wówczas, gdy diety i ćwiczenia nie przynoszą upragnionych efektów. Dla wielu kobiet okrągłe biodra i fałdki na brzuchu są powodem ich braku pewności siebie. Oto prawdy i mity dotyczące odsysania tłuszczu.

Liposukcja polega na odsysaniu tłuszczu z brzucha, ud, bioder, karku, ramion, podbródka, łokci, piersi, policzków, kolan, a nawet łydek. Zabieg ma na celu redukcję ilości komórek tłuszczowych występujących w organizmie. Jednak, gdy odsysanie nie wystarcza, wówczas musi zostać zastosowana lipektomia (usuwanie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej).

„Warto pamiętać, że sam zabieg nie wystarczy. To dopiero pierwszy krok do osiągnięcia wymarzonego celu. Liposukcja ma wspierać późniejszą dietę oraz treningi. Warto o tym pamiętać, gdyż wielu pacjentów często myśli, że samo przeprowadzenie odsysania tłuszczu wystarczy. Otóż nie” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Dla kogo liposukcja?

Liposukcja jest przeznaczona dla  osób, których organizm jest w bardzo dobrej kondycji. Zabieg nie może zostać przeprowadzony, gdy pacjent choruje na cukrzycę, choroby przewlekłe, schorzenia skóry czy nerek, ma zaburzenia krzepnięcia krwi lub psychiczne. Odradzany jest również nałogowym palaczom.

Żeby osoba zainteresowana operacją mogła zostać jej poddana musi przejść szereg badań oraz konsultacji medycznych. Najczęściej wykonywanymi testami są: OB, morfologia i grupa krwi, glukoza, wskaźniki krzepnięcia krwi (INR, APTT), badanie moczu, elektrolity (K, Na) oraz szczepienie p/WZW B.

Czy zabieg jest ryzykowny?

Liposukcja jest ryzykownym zabiegiem. Wiąże się to przede wszystkim z usunięciem odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej oraz utraty jak najmniejsze ilości krwi. W innym przypadku może dojść do niebezpiecznego dla organizmu pacjenta wstrząsu.

Przy źle wykonanej operacji może dojść do sytuacji, w której wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych cząstki tłuszczu przedostaną się do krwi. W efekcie będą się przemieszczały i przyczepiały do ścianek naczyń. Skutkiem czego będzie osłabione krążenie krwi. Tak powstałe grudki mogą wreszcie zamienić się korek, co spowoduje zatrzymanie krążenia. Jest to tzw. zator tłuszczowy.

Koszt liposukcji

Liposukcja to kosztowny zabieg, ale również efektywny. Zwłaszcza jeżeli osoba podchodząca do niego zdaje sobie sprawę, że to dopiero pierwszy krok do poważnej zmiany swojego trybu życia. Kosz operacji waha się w granicach od 1 900 zł do 7 000 000 zł.

Cena jest uzależniona od miejsca, w którym jest wykonywana liposukcja, metody oraz placówki, w jakiej jest ona przeprowadzana. Jednak średnia opłata za zrobienie takiej operacji wynosi w Polsce 7 163 zł.

Warto przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi skonsultować się nie tylko z lekarzem, ale również dietetykami czy trenerami personalnymi. Sama liposukcja nie wystarczy osobie, która pragnie mieć idealną sylwetkę. Wiąże się z tym większa ilość wysiłku.