Jak schudnąć po 40 roku życia?

Im jesteśmy starsze, tym wolniej przebiega u nas proces chudnięcia. Wiele kobiet po 40. roku życia ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Zmniejsza się wtedy zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Wraz z wiekiem metabolizm obniża swoje tempo, nie jesteśmy już tak aktywne jak kiedyś, nadmiar obowiązków sprawia, że nie mamy czasu na regularne uprawianie sportów.

Odpowiednie odżywianie

Aby utrzymać figurę należy spożywać mniejszą ilość kalorii, ale nie ma sensu stosowania drakońskich diet cud. Mogą one osłabić organizm i przyczynić się do problemów zdrowotnych. Skutkiem diet cud może być też kiepskie samopoczucie. Warto natomiast postawić na pełnowartościowe menu. Organizm powinien otrzymywać wszystkie niezbędne składniki: witaminy i minerały.

Posiłki należy spożywać regularnie. Błędem jest pomijanie niektórych posiłków w ciągu dnia. Gdy jesteśmy bardziej głodne, jemy więcej i szybciej, a tym samym bardziej tyjemy. Nie należy wychodzić z domu bez zjedzenia śniadania.

W ciągu dnia najlepiej spożywać 5-6 mniejszych posiłków, niż 2-3 większe. Jedzenie mniejszych porcji pomoże nam uniknąć napadów głodu pomiędzy kolejnymi posiłkami, co często jest przyczyną podjadania. Starajmy się pić dużo wody mineralnej.

Aktywność fizyczna

Koniecznie znajdźmy czas na aktywność fizyczną. Najprostszą formą ruchu nie wymagającą dużego wysiłku jest spacer. Już pół godziny spaceru dziennie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i pozwoli spalić zbędne kalorie.

Warto korzystać także z innych form ruchu. Bardzo przyjemnym sposobem na zrzucenie nadmiernych kilogramów i wymodelowanie sylwetki, poprawę kondycji i samopoczucia jest orbitrek. Orbitrek to urządzenie znajdujące się na każdej siłowni, dobrze jest jednak kupić taki sprzęt do domu, dzięki temu zyskujemy możliwość ćwiczeń o dowolnej porze dnia, bez czekania w kolejce, bez ograniczeń czasowych.

Dobrym sposobem na schudnięcie jest regularna jazda na rowerze oraz jogging. Wiele kobiet wybiera też zajęcia w klubach fitness. Zajęcia w grupie motywują do ćwiczeń, są także okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.

Pamiętajmy, że odchudzanie nie jest szybkim procesem i wymaga sporo cierpliwości. Ale już nawet kilogram czy dwa mniej na wadze to powód do radości i zachęta do dalszego odchudzania. Jeżeli już uda nam się zrzucić nadprogramowe kilogramy, nie wracajmy do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych. Odżywiajmy się zdrowo i bądźmy aktywne.