Najbardziej interesujące miejsca na wypoczynek w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski to jedno z wielu pasm górskich wchodzących w skład Beskidów Zachodnich, położonych w województwie śląskim w łańcuchu Karpat. Tworzy dość popularną grupę wzniesień między innymi Skrzyczne i Baranią Górę. Na terenie Beskidu Śląskiego znajdują się miejscowości o ciekawych walorach turystycznych: Ustroń, Wisła, Szczyrk, Brenna i Jaworze. Liczne rezerwaty przyrodnicze i krajobrazowe oraz pomniki przyrody zachęcają do zwiedzania. Grzbiety Beskidu Śląskiego ukształtowane w malownicze hale i polany tworzą niezwykłą panoramę.

Wisła i Barania Góra

Perełka całego Beskidu Śląskiego to właśnie Wisła, która leży w dolinie rzeki Wisły i u stóp Baraniej Góry. Liczne pasma górskie takie jak: Stożka (980 metrów n.p.m.), Czantoria (995 metrów n.p.m.), Przełęcz Kubalonki (761 metrów n.p.m.) i Przełęcz Salmopolska (934 metrów n.p.m.) pozwalają cieszyć się piękną panoramą gór. Na tych szlakach odpocząć można w Schronisku na Soszowie i Schronisku na Stożku. Niezaprzeczalnym symbolem Wisły jest Skocznia im. Adama Małysza w Malince. Jej ciekawe położenie tuż nad główną drogą tworzy tunel. Dla miłośników sportu i narciarstwa to pierwszy z punktów do zwiedzania, a kolejnym będzie Aleja Gwiazd Sportu. Warto wybrać się na relaksujący jak z obrazka pocztówki spacer do Doliny Białej Wisełki. Idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ droga wyłożona jest asfaltem i panuje zakaz ruchu. Podążając z kolei w stronę Jeziora Czerniańskiego należałoby zobaczyć Wodospad na Wisełce. To sztucznie zbudowany próg rzeczny z porywającym widokiem. Barania Góra to drugi po Skrzyczne najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Znajdująca się na górze wieża widokowa to świetny punk na całą okolicę. Przez Baranią Górę przebiega najsłynniejszy Główny Szlak Beskidzki. Dla zainteresowanych przyrodą ciekawym szlakiem będzie ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza na Baranią Górę.

Szczyrk i Skrzyczne

Miasto należy do Beskidzkiej Piątki wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną, które tworzą najchętniej odwiedzane miejsca. Szczyrk wyróżnia się tym, że przemawia do praktycznie wszystkich turystów swoją uniwersalnością. Znajdziemy tutaj ścieżki do uprawiania turystyki górskiej, pieszej i rowerowej.  Okoliczny grzbiet górski Skrzyczne mierzący 1257 metrów n.p.m. to najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, który należy do Korony Gór Polskich. Hotel Alpin czy Hotel Meta Szczyrk znajdują się kilka minut od kolejki linowej na Skrzyczne. Goście pragnący relaksu mogą cieszyć oko widokiem na szczyt z tarasów i balkonów Hotel Meta.  Odpocząć można w Schronisku PTTK Skrzyczne, które jest doskonałą bazą wypadową w kierunku Baraniej Góry, Wisły czy Malinowskiej Skały. Pobliska Polana Szczytowa kryje bezpieczny basen rekreacyjny dla dzieci, ściankę wspinaczkową, boisko i strzelnicę. Zażywać relaksu można na Deptaku nad Żylicą, to miejsce niezwykle atrakcyjne latem jak i zimą. Powstałe tutaj knajpki, karczmy pozwalają spędzić długie godziny na świeżym powietrzu. Miłośników aktywnego wypoczynku zadowolą ścieżki pieszo – rowerowe idealne do jazdy na rolkach czy nordic walking.

Ustroń

 

W pobliżu Szczyrku i Wisły kryje się nietypowe miasto Ustroń. Oprócz malowniczego Rynku warto wybrać się do Leśnego Parku Niespodzianek. To nietypowy park, a właściwie to Ogród Zoologiczny różniący się od wszystkich innych. Dla dzieci jak i dla dorosłych będzie to niezwykłe przeżycie. Oprócz obserwowania zwierząt można je karmić i dotykać bez ograniczeń. Pozwala to poznać ich zwyczaje i zachowania. Zwierzęta, jakie tam spotkamy to: jelenie, sarny, dziki i żubry. To nie wszystko, albowiem ptaki też tutaj zamieszkują: orzeł bielik, sokoły, kanie, myszołowy i aguje z jastrzębiowatych. Szukając miejsca z klimatem nadmorskim nie można przeoczyć Tężni Solankowej i pijalni wód. Pięknie zagospodarowany Nowy Park Zdrojowy z ławkami, ścieżkami a nawet siłownią pozwoli aktywnie i zdrowo spędzić czas na urlopie. W międzyczasie delektować się niesamowitym widokiem na pobliskie szczyty.