Wiosna w salonie – inspiracje kolorystyczne farb do ścian

Kiedy przychodzi wiosna, często mamy ochotę na małe zmiany w swoich wnętrzach. Zdecydowanie najszybciej i najtaniej dokonamy metamorfozy wybierając nowe kolory na ściany.

Dominujące trendy

Obecnie mamy na rynku nieograniczony dostęp do mnóstwa zwykłych, ale także specjalnych farb. Dzięki temu możemy wprowadzić w swoich domach ciekawe rozwiązania. Do wciąż modnych rozwiązań kolorystycznych należą takie barwy jak biel i różne odcienie szarości. Szczególnie wdzięcznym kolorem jest szary, który ma mnóstwo odcieni. Do tych, które ostatnio stają się wyjątkowo modne należą te mocno nasycone, które możemy połączyć z bardziej żywymi i ciepłymi tonami. Wciąż jednym z najbardziej popularnych pozostaje kolor zielony. Stawiamy jednak nie na dominujący w ubiegłym sezonie odcień greenery, ale tym razem na delikatną pistację lub wpadającą w lekko szary odcień szałwię. Do tych odcieni zieleni dobieramy dodatki w kolorze beżowym, białym, złotym lub w kolorze fuksji. Szczególnie interesujące połączenie uzyskamy łącząc mocną fuksję z zielenią w groszkowym odcieniu. Z koloru greenery nie warto jednak rezygnować. To odcień bardzo świeży, który idealnie wpisuje się w wiosenne klimaty. Idealnym tłem dla białych mebli jest ściana w kolorze fioletowym. To kolor, który został wybrany na kolor roku 2018, który należy jednak stosować z umiarem.

Co jeszcze jest modne?

Stonowane kolory ścian plus białe meble są nudne. Stąd też we wnętrzach pojawiają się bardziej odważne rozwiązania. Z pewnością należą do nich geometryczne wzory.

Kwadraty, koła czy trójkąty widnieją dzisiaj nie tylko na dodatkach, goszczą również na ścianach. Jednym z wiodących trendów są także marmurowe wzory. Można je stosować zarówno na ścianach (najlepiej tylko na jednej, aby nie było go za dużo) jak też w dodatkach. Nie wychodzą także z mody motywy roślinne. Wykorzystując naklejki możemy w ten sposób ozdobić jedną ścianę. Możemy postawić także na kolor granatowy, który doskonale łączy się z pomarańczem. Pasuje także do bardzo modnych, już kolejny sezon, bielonych mebli i dodatków z bielonego drewna.

O tym warto pamiętać

Wybierając kolory farby do salonu pamiętajmy, że służą one nie tylko do dekoracji. Odpowiednio dobrane kolory poprawią optycznie wygląd mieszkania: zmniejszą je, podwyższą, obniżą lub powiększą. Decydując się na kilka kolorów pamiętajmy, że ciepłe barwy najlepiej czują się w towarzystwie zimnych i na odwrót. Warto więc je ze sobą łączyć. Pamiętajmy też, że biele i szarości są barwami neutralnymi, doskonale łączą się z wszystkimi kolorami.