Wiązary prefabrykowane czy tradycyjna więźba? Co wybrać, budując dach?

Planując budowę domu, stajemy przed ważnym wyborem – jak wykonać dach? Za pomocą wiązarów dachowych czy tradycyjnej więźby? Sprawdź, czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania w zakresie korzyści ekonomicznych, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Tylko wówczas będziesz w stanie podjąć odpowiedni wybór.

Więźba dachowa tradycyjna

Podstawową cechą charakterystyczną tradycyjnej więźby dachowej jest fakt, że wykonuje się ją na miejscu budowy przez doświadczonego fachowca. Konstrukcja dachowa wykonywana jest w takim przypadku od podstaw. W związku z powyższym rosną także koszty wykonania więźby dachowej. Co ważne, do wykonania konstrukcji należy użyć drewna odpowiedniej jakości, o co warto zadbać już na samym początku. Drewno musi być bowiem odpowiednio osuszone, co powinno zostać potwierdzone kontrolą wilgotności. Jeżeli wilgotność byłaby bowiem zbyt duża, to więźba w mgnieniu oka straciłaby bowiem jej pierwotny kształt. Nie warto zatem wykonywać konstrukcji z drewna niskiej jakości, bowiem będzie ona wymagać stałej konserwacji.

Co więcej, drewno należy we właściwy sposób zaimpregnować. Nieprawidłowe wykonanie tego etapu może spowodować, że użyte środki z czasem stracą swoje działanie. Ponadto impregnaty powinny być sprawdzonego pochodzenia, aby nie wywoływały reakcji alergicznych i nie miały szkodliwego wpływu na zdrowie.

W związku z powyższym, jeżeli zdecydujesz się na tradycyjną więźbę, musisz zwrócić olbrzymią uwagę na wybór wykonawcy, bowiem jego najmniejszy błąd może spowodować, że konstrukcja nie będzie trwała. Biorąc dodatkowo pod uwagę koszty zakupu właściwej jakości drewna, może okazać się, iż koszty tradycyjnej więźby dachowej będą dość wysokie.

Wiązary prefabrykowane

Alternatywą dla tradycyjnej więźby dachowej są wiązary prefabrykowane. Jest to rozwiązanie wytrzymałe i trwałe. Elementy konstrukcji dachowej są wykonywane w fabryce producenta, a następnie już gotowe transportuje się na plac budowy i tam montuje za pomocą specjalnego dźwigu.

Drewno na wiązary jest osuszane komorowo, zatem jest w odpowiedni sposób zabezpieczone i nie musi być poddawane dodatkowej impregnacji. Ponadto drewno jest strugane oraz fazowe, dzięki czemu nie zniszczą go owady, grzyby ani wilgoć.

Warto wskazać, że montaż wiązarów jest znacznie szybszy i prostszy. Na budynku montuje się bowiem gotowe elementy, zatem nie ma konieczności wykonywania prac na wysokości. Powyższe czynniki powodują, że dach może być gotowy nawet w trzy dni. Jest to zatem niewątpliwa zaleta, zwłaszcza dla osób, którym zależy na szybkim ukończeniu budowy. Ważne jest przy tym, że wiązary dachowe wykonuje się na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można dostosować je do konkretnego projektu, a co więcej – wykonać takie projekty, których zrealizowanie nie byłoby możliwe z zastosowaniem tradycyjnej więźby.

Wykonanie wiązarów dachowych ze strony: https://kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/

Nie mniej istotne jest także to, że wiązary dachowe posiadają niezwykle trwałe łączenia. Co więcej, projekt konstrukcji jest wykonywany komputerowo, co powoduje, że konstrukcja jest doskonałej jakości. Rozwiązanie to jest przy tym dość ekonomiczne, ponieważ wykonuje się je z drewna o mniejszym przekroju, a szybkość i łatwość montażu powoduje, że jego koszt jest znacznie niższy.

Decydując się na wiązary, należy pamiętać, aby były one trwałe, gdyż tylko ich profesjonalne wykonanie zapewnia właściwą jakość konstrukcji, a w konsekwencji bezpieczeństwo domowników. Konstrukcja musi być zatem stabilna, a jakość drewna oraz komponentów stosowanych do łączenia wiązarów – we właściwy sposób potwierdzona.

Więźba tradycyjna czy wiązary dachowe – co wybrać?

Na tak postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem jest to kwestia indywidualnych upodobań inwestora. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Każdorazowo należy rozważyć zatem wiele aspektów – nie tylko cenę, ale także trwałość konstrukcji, sposób montażu czy jakość zastosowanych materiałów. Co więcej, należy zwrócić uwagę na wykonawcę, któremu powierzamy prace. Wykonanie dachu nie jest bowiem łatwym zadaniem, a zapewnienie jego właściwej jakości jest niezmiernie ważne. W związku z powyższym warto postawić na sprawdzoną firmę.