Wakacje w Egipcie – Aleksandria i jej niezwykłe atrakcje

Egipt to prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania, bowiem na kilometr kwadratowy powierzchni przypada tu najwięcej zabytków. Nie można się tutaj nudzić, zwłaszcza, że większość miejsc przesiąkniętych jest historią, fascynując swoim ogromem i wspaniałością. Jednym z miast, które mogą zafascynować jest niewątpliwie Aleksandria, która prócz wyjątkowych zabytków stanowi także świetną bazę wypadową na tutejsze oazy i Pustynię Zachodnią.

Aleksandria to dość duża metropolia, jednakże można się tutaj spodziewać nieco większego spokoju aniżeli chociażby w Kairze. Ogrom zabytków i miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę imponujący, a klimat jaki panuje w tym mieście – wyjątkowy. Co ciekawe Aleksandria była stolicą Egiptu przez prawie tysiąc lat i do dziś czaruje odwiedzających ją turystów.

Miasto to ulokowane jest nad brzegiem Morza Śródziemnego i stanowi największy port w kraju. To także ważny ośrodek handlowy, przemysłowy i naukowy kraju, stanowiąc zarazem kulturalną stolicę Egiptu.

Co warto zobaczyć w Aleksandrii?

W Aleksandrii czeka wiele atrakcji. Jednym z nich jest Kolumna Pompejusza, która pochodzi z III wieku n.e. i jest cała z granitu. Ma ona prawie 27 metrów wysokości i stanowi jedną z największych kolumn na całym świecie, co robi wrażenie. Usytuowana zaś jest na dawnym miejskim akropolu. Udając się na południowy wschód do Kolumny Pompejusza można odnaleźć Katakumby Kaum asz-Szukafa, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Odkryto je w 1990 roku i od tej pory niezmiennie fascynują odwiedzających. Posiadają one grobowce oraz kilkupoziomowy labirynt, co naprawdę warto zobaczyć.

Równie ciekawym miejscem jest rzymski teatr pochodzący z II wieku n.e. oraz Cytadela Kaitbaya wzniesiona w drugiej połowie XV wieku. Z owego fortu można podziwiać niezwykłą panoramę miasta, a wewnątrz niego meczet i Muzeum Morskie. Aleksandria czaruje również Meczetem Tysiąca Kolumn, niesamowitymi pałacami oraz Katedrą Świętego Marka. Każde z tych miejsc ma swój wyjątkowy urok i ukazuje kawałek historii miasta. To jednak dopiero początek tego, co czeka tutaj na spragnionych przygód podróżników – zobacz oferty wakacji na Egipt.info.pl.

Pogoda w Aleksandrii

Klimat Aleksandrii jest nieco inny aniżeli reszty części kraju. Wieje tutaj bowiem od Morza Śródziemnego wiatr północny. Lata są tu gorące i suche (średnia temperatura to około 30 stopni Celsjusza) a zimy wilgotne i chłodne. Można się wtedy także spodziewać sztormów oraz opadów deszczu.