Suchość w gardle – domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości

Nieprzyjemna suchość w gardle, z którą często wiąże się także uczucie swędzenia, a nawet chrypka, to dyskomfort, który jest najczęściej wywoływany przez dym papierosowy lub nadmiernie suche i zanieczyszczone powietrze a także infekcje dróg oddechowych. Jest to także efekt przeciążenia głosu, który dotyka pewne grupy zawodowe, wykorzystujące głos jako narzędzie pracy, na przykład nauczyciele. Poniżej, przedstawiamy kilka domowych sposób, które pomogą uporać się z problemem suchego gardła.

Inhalacje – prosty zabieg w domowym zaciszu

Wdychanie oparów naturalnych substancji rozpuszczonych w gorącej wodzie, to metoda znana i stosowana od wieków. W ten sposób można skutecznie nawilżyć gardło. Inhalacje z soli fizjologicznej to sprawdzona metoda na suche i podrażnione gardło, która dodatkowo rozrzedza zalegającą wydzielinę, ułatwiając odkrztuszanie. Świetnie sprawdzą się także inhalacje z mięty i rumianku, a także na bazie olejków eterycznych (eukaliptusowego, tymiankowego, sosnowego), które słyną ze swoich łagodzących właściwości.

Domowe mikstury do picia

Mieszanki ziół, a także soki z niektórych warzyw i owoców, to kolejne domowe sposoby na uporanie się z suchością w gardle. Różnorodne herbatki, napary i syropy, można wykonać bardzo szybko, a składniki, które będą potrzebne, z pewnością znajdują się w większości domów. Oto kilka przykładów napojów, które pozwolą zmniejszyć przykre dolegliwości:

  • syropy – z cebuli,  a także z czosnku z dodatkiem miodu i cytryny,
  • soki – z malin,
  • napary – z szałwii, rumianku, kory dębu, czarnego bzu.

Kolejną miksturą, która łagodzi podrażnienia gardła, a także świetnie się sprawdzi na kaszel, jest ciepłe mleko z masłem i miodem. Smaczny, zdrowy i jednocześnie rozgrzewający napój, znajdujący zastosowanie głównie jesienią i zimą, gdy organizm boryka się z obniżoną odpornością.

Jednak oprócz domowych metod skuteczną metodą na pozbycie się uczucia drapania w gardle oraz nawilżenie gardła jest spożywanie niektórych syropów dostępnych w aptekach oraz ssanie tabletek, takich jak Fiorda (http://fiorda.pl/).

Artykuł sponsorowany