Jaki odkurzacz dla alergika wybrać?

Osoby cierpiące z powodu alergii na roztocza kurzu domowego muszą szczególnie dbać o utrzymanie czystości w swoim domu. Dla swojego dobra powinny usunąć z pomieszczeń zbierające kurz dywany i zasłony oraz stosować pokrowce antyroztoczowe. Niezwykle ważny jest również odpowiedni odkurzacz, dzięki któremu uda się znacznie redukować liczbę szkodliwych drobnoustrojów. Jakie urządzenie wybrać?

Jakie odkurzacze znajdziemy na rynku?

W sklepach wciąż znajdziemy tradycyjne odkurzacze zbierające odpadki do worków papierowych. Ich nowocześniejszymi odpowiednikami są odkurzacze bezworkowe oraz odkurzacze wodne. Jak sprawdzić, który z nich będzie najskuteczniej wyłapywał alergeny, a co więcej – nie odda ich z powrotem do pomieszczenia wraz z wyrzucanym powietrzem?

O skuteczności odkurzacza decydują konkretne parametry. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowany system filtracji oraz rodzaj worków.

Odkurzacz dla alergika – to sprawdź przed zakupem

Skuteczny odkurzacz dla alergika powinien przede wszystkim posiadać dobre filtry. Filtr HEPA to podstawa – pamiętajmy jednak, że nie każdy tego typu filtr zapewni odpowiednią skuteczność zatrzymywania szkodliwych cząsteczek. Te polecane dla alergika oznaczone są jako HEPA 13 lub 14 – filtry gorszej klasy nazywają się EPA i nie powinniśmy brać ich pod uwagę. Filtry HEPA zatrzymują ponad 99,9% zanieczyszczeń – odkurzacze, które są w nie wyposażone, posiadają klasę reemisji kurzu A.

Ważne kryterium wyboru stanowi również rodzaj zastosowanego w odkurzaczu worka (będącego jednym z elementów systemu filtracyjnego). Urządzenia tradycyjne wyposażone są najczęściej w klasyczne worki papierowe – są one najmniej trwałe i najsłabiej filtrują zanieczyszczenia. Mocniejsze od nich są worki tekstylne, jednak ich czyszczenie jest trudne, a dla alergików bardzo nieprzyjemne. Do wyboru mamy także worki syntetyczne – te najlepiej zatrzymują kurz, więc w przypadku odkurzaczy workowych stanowią dla alergika najlepszy wybór.

Nie wszystkie odkurzacze mają jednak worki – alternatywę dla nich stanowią odkurzacze bezworkowe oraz wodne. Pierwsze gromadzą zabrudzenia w specjalnym zbiorniku – należy je regularnie czyścić, co nie stanowi dobrego rozwiązania dla alergików. Natomiast odkurzacz z filtrem wodnym jest drugim – obok odkurzacza z filtrem HEPA –polecanym dla użytkowników wrażliwych na roztocza. Wciągane przez niego alergeny trafiają do zbiornika z wodą, tracąc właściwości lotne.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, kupując odkurzacz dla alergika?

Aby zapewnić sobie jak największą skuteczność sprzątania, wybierzmy odkurzacz z dużą mocą i siłą ssania. Im te parametry są lepsze, tym skuteczniej urządzenie będzie wciągać zanieczyszczenia, a praca z nim będzie efektywniejsza. Przydatne okażą się również różne rodzaje szczotek dołączonych do kompletu, dzięki którym wygodnie i skutecznie odkurzymy różne powierzchnie.

Na rynku znajdziemy wiele odkurzaczy, które spełnią wymagania alergików. Jeśli przy wyborze będziemy kierować się rodzajem filtra zastosowanego w urządzaniu, z pewnością nasz zakup będzie udany.