Pożyczka pozabankowa to popularny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy na dowolny cel. Może być udzielana przez pozabankowe instytucje finansowe, zarówno przez Internet, jak i tradycyjnie, czyli w placówce. Niezależnie od sposobu, w jaki zaciągana jest pożyczka, decyzja o jej udzieleniu jest związana ze zdolnością kredytową.
Pożyczki udzielane przez sprawdzonych i zaufanych pożyczkobiorców są dopasowane do potrzeb i możliwości spłaty każdego pożyczkobiorcy. W wielu przypadkach mogą być także pozbawione kosztów! Do uzyskania pożyczki niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej.
Pożyczki – to musisz wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz
Niezależnie od warunków konkretnego zobowiązania, a także miejsca, w którym się je zaciąga, decyzja o wzięciu pożyczki powinna być za każdym razem poprzedzona odpowiednią analizą kosztów. Pożyczanie pieniędzy musi być odpowiedzialne oraz przemyślane, ponieważ w przeciwnym razie może sprowadzić na nieświadomego konsumenta sporo problemów finansowych. Dlatego przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi dostarczonymi przez niego dokumentami.
Pożyczki to popularne zobowiązanie finansowe udzielane tradycyjnie (w placówkach stacjonarnych), jak również za pomocą Internetu (np. chwilówka online, pożyczka internetowa i wiele innych). Pożyczki wyróżniają się ograniczeniem liczby formalności w stosunku do kredytów, a także szybkim procesem przyznawania środków finansowych, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.
Aby zaciągnąć tanią pożyczkę, należy przed jej wzięciem poznać wszystkie jej koszty. Do grona czynników, które wpływają na jej koszt, można zaliczyć m.in. oprocentowanie pożyczki, prowizje za jej udzielenie czy RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania).
Pożyczka a zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty konkretnego zobowiązania finansowego w terminie wraz ze wszelkimi dodatkowymi kosztami określonymi w umowie. Dzięki obliczeniu zdolności kredytowej konkretnego wnioskodawcy o pożyczkę pożyczkodawca jest w stanie określić ryzyko, jakie niesie ze sobą udzielenie pożyczki konkretnej osobie.
Im wyższa zdolność kredytowa, tym niższe jest ryzyko ewentualnego braku spłaty pożyczki w terminie. Jeśli konkretna osoba starająca się o pożyczkę ma niską zdolność kredytową, może obawiać się, że nie dostanie wnioskowanej pożyczki lub zostanie mu ona udzielona w o wiele niższej wysokości.