Powerbanki – do czego służą i jaki warto wybrać?

Smartfony przejmują coraz większą liczbę funkcji i są nam praktycznie niezbędne do codziennego funkcjonowania. To już nie tylko sprzęt do dzwonienia i pisania SMS-ów, ale również urządzenie do korzystania z Internetu, aparat fotograficzny, kamera, czytnik kodów QR, narzędzie do płacenia w sklepie czy pilot od sprzętu RTV w domu. Jeśli mamy pod ręką ładowarkę to wszystko jest w porządku, jesli jednak jesteśmy na wakcjach i telefon nam się rozładuje, pojawia się problem. Od czego są jednak powerbanki! 

W artykule dowiesz się czym są powerbanki, do czego służą i co warto wiedzieć kupując powerbank.

Co to są powerbanki?

Wiele osób zastanawia się czym są powerbanki słysząc reklamy tego produktu. Powerbanki są to po prostu niewielkich rozmiarów, przenośne akumulatory, dzięki którym możemy naładować rozładowane urządzenie. Najczęściej powerbanki używane są do ładowania smartfonów, ale możemy je również wykorzystać do tabletu, słuchawek bezprzewodowych, czytnika e-booków czy e-papierosa. Powerbank pozwoli nam również naładować odtwarzacz mp3, przenośną konsolę czy bezprzewodową kamerę sportową. W zasadzie powerbank to urządzenie, które pozwala nam naładować dowolny sprzęt za pomocą standardowego kabla. Często może to być prawdziwy ratunek, kiedy akurat nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego lub zapomnieliśmy wziąć ze sobą ładowarki.

Kiedy może nam się przydać powerbank?

O zaletach smartfonów i innych urządzeń elektronicznych napisano już setki artykułów. Mają one jednak pewną wadę – jeśli działają bezprzewodowo, co znacząco zwiększa komfort użytkowania, to co jakiś czas wymagają doładowania. Często im bardziej wyeksploatowane urządzenie, np. smartfon, tym częściej wymaga ładowania. Nowy sprzęt czasem wytrzymuje na jednej baterii 2 doby, jednak już po roku, czas ten skraca się do 1 doby, a po 2 latach musimy ładować smartfona co 15-20 godzin. Co w sytuacji kiedy jesteśmy na urlopie i właśnie mamy ochotę zrobić zdjęcie pięknego miejsca, ale telefon nam się rozładował? Drugi raz w tym miejscu i tych okolicznościach już nie będziemy, więc wspomnienie zostanie tylko w naszej głowie. Jest jednak ratunek – właśnie powerbank. Pozwoli nam w kilka-kilkanaście minut podładować smartfona, aparat, kamerę, słuchawki lub inne urządzenie. Powerbanki mają swoje zastosowanie nie tylko w podróży, ale również w sferze biznesowej lub po prostu jeśli mamy stary model smarfona i wymaga regularnego ładowania. Nigdy nie wiemy kiedy nam się przyda, więc zawsze warto mieć taki sprzęt pod ręką.

Co warto wiedzieć kupując powerbank?

Powerbanki różnią się od siebie parametrami. Warto wiedzieć o nich wybierając się na zakupy do sklepu RTV lub robiąc zakupy przez Internet. Kluczowym parametrem powerbanków jest ich pojemność, czyli liczba mAh – miliamperogodzin. Ważne jest to aby była ona co najmniej dwukrotnie większa od urządzenia, które będziemy ładować, na ogół smartfona. Zasada jest tutaj taka, że po prostu warto w miarę możliwości wybrać jak największą wartość mAh. Kolejny aspekt to natężenie prądu i moc powerbanku. Polecamy wybierać sprzęt mający co najmniej 2 lub 3 A oraz co najmniej 15 W. Jakie ma to znaczenie? Dzięki temu dużo szybciej naładujemy smartfona lub inne urządzenie. Warto zwrócić również uwagę na typy gniazd USB tak aby na pewno pasowały do sprzętu, który chcemy ładować. Możemy spojrzeć również na to jak solidnie wykonana została obudowa.

Powerbanki marki Trust

Jedną z marek produkujących powerbanki jest Trust. Można je zobaczyć i zamówić np. pod tym linkiem: https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,_Trust.bhtml Produkty Trust to dobra jakość za niewygórowaną cenę, dlatego polecamy je w niniejszym artykule. Warto zwrócić uwagę m.in. na takie modele jak: Trust Primo 13000 mAh, który w wiekszości sklepów kosztuje ok. 90 zł. W mniejszym budżecie możemy kupić model Trust Primo 10000 mAh, który kosztuje ok. 50 zł. Dla tych, dla których budżet nie stanowi ograniczenia, świetnym rozwiązaniem będzie Trust Primo Wireless Charging Powerbank 20000 mAh za ok. 170 zł. Powerbanki marki Trust występują w wielu modnych kolorach: czarnym, białym, szarym, różowym lub zielonym. Z pewnoscią każdy znajdzie coś dla siebie wśród produktów tej marki.

Powerbanki marki Xiaomi

Powerbanki marki Xiaomi, to podobnie jak powerbanki Trust, bardzo dobry wybór za umiarkowaną cenę. Stosunek ceny do jakości należy w tym przypadku uznać za bardzo dobry. Powerbanki Xiaomi można obejrzeć np. tu:  https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,_xiaomi.bhtml Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem lub po prostu potrzebujemy mniej zaawansowanego sprzętu, polecamy powerbank Xiaomi Redmi Power Bank 10000 mAh 10 W w cenie ok. 50 zł. Jeżeli mamy do spożytkowania ok 100 zł na ten cel, to polecamy model Xiaomi Mi Power Bank 2S 10000 mAh. Za ok 180 zł kupimy już wysokiej klasy sprzęt, np. Xiaomi Mi Power Bank 3 Pro 20000 mAh.