Poród przedwczesny – przyczyny i objawy

Poród przedwczesny oznacza urodzenie dziecka między 22 a 37 tygodniem ciąży. Może on stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia noworodka, ponieważ jego organizm nie jest jeszcze w pełni przystosowany do samodzielnego funkcjonowania. Poród przedwczesny objawia się regularnymi skurczami macicy.

Jak definiuje się poród przedwczesny?

Za poród przedwczesny uznaje się wydanie dziecka na świat między 22 a 37 tygodniem ciąży (wcześniejsze zakończenie ciąży uważa się za poronienie). Mianem wcześniaka określa się także noworodka, który waży 500–2500 gramów. Trzeba pamiętać, że ukończenie ciąży przed spodziewanym terminem wiąże się z wieloma zagrożeniami dla życia i zdrowia dziecka, ponieważ jego organizm nie zdążył się jeszcze w pełni rozwinąć i nie jest gotowy do samodzielnego funkcjonowania. Więcej informacji na temat porodu przedwczesnego można uzyskać na stronie: https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/porod-przedwczesny-charakterystyka-etiologia-symptomy-w-jaki-sposob-mozna-mu-zapobiec/.

Zgodnie z danymi z 2010 roku w Polsce porodem przedwczesnym zakończyło się 6,7% ciąż. Jest to największy odsetek w całej Unii Europejskiej. Nadal jest jednak mniejszy niż w krajach azjatyckich i afrykańskich.

Jakie są przyczyny porodu przedwczesnego?

Przyczyny porodu przedwczesnego nie zostały do końca poznane. Wiadomo jedynie, że dochodzi do niego na skutek działania kilku czynników jednocześnie. Za najważniejsze z nich uważa się:

  • choroby zakaźne (np. Toksoplazmozę lub różyczkę),
  • niewydolność cieśniowo-szyjkową,
  • stosowanie używek (alkoholu, tytoniu, narkotyków),
  • infekcję wewnątrzmaciczną,
  • nadmierny stres,
  • wady wrodzone płodu,
  • wielowodzie,
  • problemy ze strony łożyska (np. łożysko przodujące),
  • choroby przewlekłe matki (np. cukrzycę, nadciśnienie),
  • wady anatomiczne narządów rodnych kobiety,
  • śmierć płodu.

Warto zaznaczyć, że poród przedwczesny bardzo często obserwuje się w ciążach wielopłodowych. Ryzyko zwiększa się także u kobiet, które wcześniej urodziły wcześniaka.

Objawy porodu przedwczesnego

Głównym objawem porodu przedwczesnego są regularne skurcze macicy (powyżej 8 na godzinę), które powodują rozwieranie szyjki macicy i jej skrócenie o ponad 80%. Jego wczesne rozpoznanie jest zwykle utrudnione, ponieważ podobne dolegliwości zgłasza wiele kobiet w prawidłowo przebiegającej ciąży.

Niekiedy poród przedwczesny przebiega z bólem brzucha lub uciskiem w miednicy mniejszej i dyskomfortem w części krzyżowej kręgosłupa. Część kobiet może zaobserwować wodnistą wydzielinę z pochwy. Są to wody płodowe. Ich pojawienie się oznacza, że należy bezzwłocznie udać się do szpitala.

Postępowanie w przypadku porodu przedwczesnego

Kobieta, u której pojawiły się objawy porodu przedwczesnego, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach możliwe jest jego czasowe powstrzymanie (na 48 godzin) poprzez podanie leków hamujących czynność skurczową macicy. Czas ten przeznacza się na podanie kortykosteroidów, które przyspieszają dojrzewanie płuc u dziecka, a tym samym zwiększają jego szanse na przeżycie.

Dodaj komentarz