Poduszki dekoracyjne – zbędny dodatek, czy dopełnienie przytulnego charakteru pomieszczeń?

W wystroju wnętrz przez ostatnie lata zauważa się coraz większe wpływy minimalizmu. Wszystko, co nie jest konieczne czy po prostu praktyczne, spora część z nas odrzuca ze swojego planu pomieszczeń. Ma to na celu utrzymanie porządku i schludnego wyglądu, jednak czy na pewno sprzyja budowaniu przytulnej atmosfery w domu? Poduszki dekoracyjne to jeden z tych elementów, który, choć w zasadzie ma praktyczne zastosowanie, bo służy naszej wygodzie, uważany jest często za zbędny dodatek. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Czy ozdobne poszewki na poduszkę nie zmieniają w żaden sposób atmosfery pomieszczeń, w których na co dzień żyjemy?

Poduszki ozdobne w salonie – jaką mają tam rolę?

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu, więc nic w tym dziwnego, że większość z nas szczególnie dokładnie planuje jego wystrój. Trudno wyobrazić sobie, żeby salon mógł być urządzony bez sofy czy kanapy. Skoro jednak stawiamy w tym miejscu na wygodę, to poduszki ozdobne w zasadzie wyłącznie w niej pomogą.

Poduszki w salonie mogą albo całkowicie wtapiać się w cały wystrój pomieszczenia, albo zupełnie się z niego wyróżniać. Kolorowe i wzorzyste poszewki dekoracyjne mogą świetnie współgrać z charakterystycznym i kontrastowym odcieniem zasłon na tle jednolitego salonu. W takim zestawieniu nie pojawi się efekt niespójnego wystroju, w którym wyróżniałby się jedynie jeden element. Jeśli wzór lub kolor będą jednakowe na kilku z nich, jednocześnie kontrastując z meblami i ścianami w łagodnych kolorach, całe pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego charakteru i to bardzo niewielkim kosztem.

Nie powinno się jednak mieszać wzorów, nawet wówczas, gdy kolor jest jednakowy. Kwiatowa poszewka na poduszkę nie będzie wyglądać dobrze na tle zasłony w geometryczne wzory nawet wtedy, gdy obie będą w tym samym odcieniu. Choć może się wydawać, że znalezienie pasujących do siebie motywów będzie trudne, nic bardziej mylnego. Ważne, aby wiedzieć, gdzie ich szukać. Trudno o bardziej wszechstronny wybór niż na stronie https://alena-firany.pl/poduszki-dekoracyjne.html.

Poszewki dekoracyjne na poduszki w sypialni

W każdej sypialni znajdzie się przynajmniej jedna poduszka. Tu ważna jest wygoda i to nie tylko podczas snu, ale także podczas odpoczynku w środku dnia. Dobrze, żeby sypialnia była miejscem o ciepłym, odprężającym charakterze. W tym pomieszczeniu mamy z zasady czuć się po prostu dobrze, więc wystrój wnętrza jest niezwykle ważny. Kto chciałby sypiać w pokoju, który wywołuje nieprzyjemne odczucia?

Świeża pachnąca pościel, ułożone łóżko i poszewki na poduszkę o ciekawych, miłych dla oka wzorach, stworzą w sypialni spokojną, miłą atmosferę. Najlepiej, aby poszewki dekoracyjne dobierać pod kątem wzoru, który już występuje w pomieszczeniu. Może to być tapeta na ścianie, albo kolor zasłon powieszonych nad oknem. Jeśli zdecydujemy się na poduszki o jednolitym odcieniu pasującym do ścian i mebli w sypialni, całość wyglądać będzie bardzo spójnie. Jeżeli natomiast postawimy na kontrasty, sypialnia nabierze charakteru.

Poduszki ozdobne dla dzieci

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzieci wyjątkowo lubią nie przedmioty praktyczne, a bardziej te, które po prostu się im podobają. Pokój dla dziecka zawsze powinniśmy urządzać, uwzględniając zdanie kilkulatka. Nawet jeśli będziemy zmuszeni pójść na kilka kompromisów, maluch z pewnością będzie niezwykle wdzięczny za swój własny wymarzony kąt.

Poszewka na poduszkę dla dziecka rzadko jest jednokolorowa i bez wyrazu. Dzieci najczęściej chętnie widzą w swoich pokojach śmiałe wzory i odważne kolory. Jeśli wzbogacimy dziecięcą sypialnię o miękkie, wygodne, a zarazem wyjątkowo ładne poduszki dekoracyjne, szybko może się okazać, że pociecha nie będzie chciała się z nimi rozstać.

Scroll to Top