Płoty drewniane – rodzaje, zastosowania, ceny

Jeśli chcesz stworzyć spójny i ciekawy projekt ogrodu nie możesz zapominać o jego kluczowym elemencie, czyli ogrodzeniu. To fakt, jest ono raczej tym bardziej praktycznym, aniżeli estetycznym zakupem do ogrodu, jednak wśród architektów krajobrazu spotkamy się z wielokrotnie powtarzanym zdaniem: płoty ogrodowe są integralną częścią przydomowej aranżacji.

Dlatego też przygotowaliśmy dla was dzisiaj krótki przegląd rynku. Jakie płoty drewniane znajdziemy w sklepach, ile kosztują oraz jak możemy je zagospodarować? Pytaliśmy bezpośredniego producenta drewnianych płotów ogrodowych – www.produktyogrodowe.pl. Zapraszamy do lektury!

Płoty drewniane – rodzaje

Najczęściej poszukiwanymi przez nas są płoty ogrodzeniowe drewniane. Wykorzystuje się je, by zabezpieczyć i częściowo lub całkowicie odizolować wnętrze działki budowlanej przed przechodniami czy sąsiadami. Drewniane płoty ogrodzeniowe to najczęściej płoty lamelowe. Zwarte panele, stanowiące ponad dwumetrowe przęsła są solidnym i trwałym ogrodzeniem.

Z tych bardziej tradycyjnych możemy wyróżnić płoty drewniane sztachetowe. Są zbudowane z rozmieszczonych równolegle względem siebie sztachet, najczęściej są niższe od płotów lamelowych i pełnią bardziej estetyczną rolę. Typowym przykładem płotu drewnianego sztachetowego jest płot myśliwski, który jest typowym ogrodzeniem w ogródkach działkowych i gastronomicznych.

Na rynku trafimy także na płoty kratki oraz płoty ażurowe. Są to zdecydowanie mniej wytrzymałe elementy ogrodzeniowe, jednak posiadające większe walory estetyczne i szerokie zastosowanie. Płoty drewniane ażurowe często wykorzystywane są do podpór pod nasadzenia pnące, do budowy altany ogrodowej, a także w przypadku ogrodzenia, które nie wymaga całkowitego odseparowania się od sąsiedztwa. Podobnie drewniane płoty kratki, które mają bardziej zróżnicowane rozmiary i kształty, są świetne np. do ogrodzenia tarasów.

Fot. Praktyczny i często stosowany drewniany płot osłonowy

Fot. Nowoczesny płot drewniany (modrzew)

Płoty drewniane – ceny

OK, znamy już podstawowe rodzaje płotów drewnianych, czas więc zrobić mały research cenowy. Już na wstępie zaznaczymy, że ceny płotów drewnianych stanowią średnią z kilku ofert sklepów online, możecie więc trafić zarówno na tańsze, jak i droższe panele ogrodowe. Na cenę zazwyczaj wpływa gatunek drewna (importowane są droższe), jak również poziom skomplikowania elementu i oczywiście jego rozmiar.

Przęsło solidnego płotu drewnianego kosztować nas będzie od 150 – 250 zł. To zwarte, nietransparentne i bardzo trwałe ogrodzenie, posłuży na długie lata. Za nieco niższy (ok. 150 cm), częściowo ażurowy, a częściowo drewniany płot sztachetowy zapłacimy ok 90 zł. Za bardziej wyszukane gatunki drewna, np. za płot drewniany modrzewiowy zwykle płaci się sporo więcej, np. ogrodzeniowy płot sztachetowy kosztuje tutaj około 400 zł za sztukę (180 x 180 cm).

Płoty drewniane – zastosowania

Najczęściej drewniane płoty wykorzystamy oczywiście jako ogrodzenia. Nie jest to jednak ich jedyna możliwa lokalizacja. Świetnie sprawdzają się jako balustrady lub płoty osłonowe przy balkonach, altanach ogrodowych, pergolach, jako ogrodzenia stref nasadzeń, grządek warzywno-owocowych, placu zabaw dla dzieci itd.