Najlepsza wyciskarka do warzyw i owoców, czyli jaka?

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na zdrową dietę, wolną od szkodliwych konserwantów i innych, sztucznych składników. Jednym z podstawowych elementów takiego zdrowego jadłospisu jest natomiast spożywanie świeżych soków z warzyw i owoców. Oczywiście taki napój najlepiej przygotować samodzielnie z użyciem odpowiedniego sprzętu. No właśnie, ale która wyciskarka do warzyw i owoców jest godna polecenia? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co warto zrobić przed zakupem?

Zanim stwierdzimy, że ta, a nie inna, wyciskarka do warzyw i owoców jest dla nas najlepsza, warto zadać sobie kilka pytań. W szczególności należy zastanowić się nad tym, jak często zamierzamy korzystać z tego sprzętu – raz w tygodniu, raz w miesiącu, a może codziennie? Istotne jest również to, z czego wyciskamy sok – z owoców, warzyw, ziół, a może ze wszystkiego na raz? Twarde warzywa mają bowiem zupełnie inne wymagania niż miękkie owoce oraz zioła. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie – ile czasu jesteśmy gotowi poświęcić na przygotowanie soku, a także mycie, czyszczenie i konserwację wyciskarki? No i nie można zapominać, że w sklepach można znaleźć wyciskarki o różnych gabarytach – te mniejsze i większe – które niekonicznie muszą się wpasowywać w przestrzeń naszego dostępnego, blatu roboczego. Po odpowiednią wyciskarkę do warzyw i owoców można wybrać się dopiero wtedy, gdy powyższe kwestie zostaną dostatecznie wyjaśnione.

Wyciskarka pionowa czy pozioma?

Wyciskarka do warzyw i owoców może występować w dwóch wariantach – poziomej i pionowej. Te pierwsze wyposażone są w jeden lub dwa ślimaki. Z kolei te drugie posiadają zawsze tylko jednego ślimaka. Wyciskarka pionowa jest nieco bardziej samowystarczalna. Nie trzeba przy niej używać specjalnego tłoka, który przepchnie przez cały mechanizm wyciskane owoce lub warzywa. W przypadku częstego używania zieleniny, ziół i traw lepiej sprawdzają się jednak modele z dwoma ślimakami. Skuteczniej wyciskają sok i są zdecydowanie bardziej wydajne. Z drugiej jednak strony mają bardziej złożoną budowę, co oznacza, że ich mycie zajmuje więcej czasu. No i pozostaje kwestia wielkości. Wyciskarka do warzyw i owoców w wersji pionowej jest smuklejsza, a to oznacza, że zajmuje mniej miejsca na blacie roboczym. Doskonale sprawdzi się zatem zarówno w małych, jak i dużych kuchniach.

Warto stawiać na solidnego producenta

Niezależnie od wszystkiego warto stawiać na solidnego i sprawdzonego producenta wyciskarek do warzyw i owoców. Dobra marka zapewni bowiem funkcjonalność sprzętu, a także jego niezawodność. Należy wybierać modele, które korzystają z nowoczesnych technologii i są łatwe w użytkowaniu. Nie oszukujmy się, nikt nie chce poświęcać długich godzin na mycie sprzętu albo krojenie owoców i warzyw. Idealna wyciskarka do warzyw i owoców powinna robić to wszystko sama.