Literatura dla młodzieży – co ciekawego na półkach?

Autorzy książek dla młodzieży nie mają łatwego zadania, gdyż muszą konkurować z nowoczesnymi formami rozrywki. Poza tym nastolatki mają dość wysokie oczekiwania i lubią książki wywołujące naprawdę wiele emocji, pełne barwnych dialogów oraz intrygujących zdarzeń, ale też bliskich im tematów. Idealne lektury dla młodzieży muszą zatem spełniać te same wymagania co inne – i obecnie bardziej popularne – formy rozrywki.

Przeciętny nastolatek chętniej sięga po smartfona, tablet czy PlayStation niż po książkę, ale to wcale nie znaczy, że literatura dla młodzieży przeżywa kryzys. Cały czas pojawiają się kolejne premiery, które cieszą się dużym zainteresowaniem i poczytnością! Podpowiadamy, po co warto sięgnąć – w naszym zestawieniu znalazły się m.in. książki Katarzyny Miszczuk czy też Anety Jadowskiej. Sprawdź, co warto przeczytać!

Katarzyna Miszczuk – „Wilk”, „Wilczyca”

Katarzyna Berenika Miszczuk przyzwyczaiła nas do tego, że jej powieści trzymają w napięciu od początku do końca. W obu powieściach są dwa wątki główne – miłosny i sensacyjny. Intrygująca fabuła, dobrze brzmiące dialogi i typowo młodzieżowy styl to jej główne wyróżniki. W „Wilku” oraz „Wilczycy” odnajdziemy ogromne bogactwo fabularne i gatunkowe – m.in. trochę sensacji i thillera medycznego. W części pierwszej jesteśmy świadkami rozwijania się uczucia między Margo a Maxem, ale też śledzimy wątki sensacyjne – organizacji prowadzącej eksperymenty na nastolatkach w Wolftown.

„Wilka” wydano w 2006 roku, a trzy lata później jego kontynuację, „Wilczycę”. Niby nie jest to duża przerwa, ale w tym czasie nastała moda na sagę „Zmierzch”. Nic dziwnego, że nie obyło się bez porównań powieści Miszczuk i Meyer. Powieść polskiej autorki jest jednak znacznie bardziej naturalna, a jej główna bohaterka to współczesna polska nastolatka, a zatem niemal każda dziewczyna może się z nią identyfikować. To zdecydowanie wpłynęło na popularność książki, dlatego też obecnie można kupić nowe wydania.

Aneta Jadowska – „Diabelski młyn”

„Diabelski młyn” to nowa powieść, gdyż wydana zaledwie miesiąc temu, ale o świetnie już znanej czytelnikom bohaterce, Nikicie. Ksiażka może się spodobać lubiącym wartką akcję nastolatkom. Poznajemy w niej Robin, która nie może sobie przypomnieć swojej przeszłości. Wraz z Nikitą wybierają się  w podróż przez Bezdroża. Ich celem jest źródło tajemnicy, gdzie skryte są sekrety Zakonu Cieni.

Polska autorka fantasy wydała już kilka powieści, ale wielu czytelników uznało, że dopiero teraz pokazała, na co ją stać. Jadowska potrafi prowadzić akcję, wypełniać ją tajemnicami, czym ugruntowała swoją pozycję na rynku.

Dariusz Rekosz – „Skarb królów”

Pamiętacie może Czarnego Maćka? „Skarb królów” to kolejna powieść autora tego cyklu. Wojtek mieszka z tatą, który prowadzi niewielki antykwariat. Pojawia się w nim tajemniczy Jurgen Heinze szukający podobno starej niemieckiej książki, a w istocie informacji przydatnych po to, aby mógł coś ukraść z cennych zbiorów na Wawelu. Wojtek, Małgosia, Tomasz i Irena są na tropie zagadki, próbując ocalić skarb…