Jak zbudować dom energooszczędny

Dom energooszczędny jest budynkiem, którego zapotrzebowanie na energię potrzebną do wentylacji czy ogrzania jest pięć razy niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Energooszczędne domy są budynkami, których zapotrzebowanie na energię potrzebną do wentylacji czy ogrzania jest pięć razy niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Jak takie efekty można uzyskać? Co ma tutaj największe znaczenie?

Wybór odpowiedniej bryły budynku

Okazuje się, że spore znaczenie ma kształt domu. Oczywiście nie można w tym przypadku całkowicie zapominać o kwestiach estetycznych. Eksperci są zdania, że najlepsze parametry uzyskać można w budynkach zwartych, które mają prosty układ dachu. Powinien być on jedno lub dwuspadowy, ewentualnie czterospadowy. Lepiej zrezygnować z wielu ozdobników w postaci lukarn czy wykuszy. Najbardziej energooszczędne są domy z poddaszem użytkowym i budynki piętrowe. Wyróżniają się one bowiem niższym współczynnikiem A/V, a więc stosunkiem przegród zewnętrznych do ogólnej kubatury budynku. Ich powierzchnia dachu jest też na ogół niewielka.

Rozmieszczenie pomieszczeń i lokalizacja na działce

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu pomieszczeń, można czerpać całkiem spore zyski cieplne ze słońca. Strona północna jest najmniej atrakcyjna. Tam powinny znaleźć się pomieszczenia takie jak garaż, kotłownia, spiżarnia, schowek itd. Salon z dużymi przeszkleniami czy pokoje przeznaczone do pracy, należy umieścić w części południowej. W przypadku sypialni sporo zależy od osobistych preferencji domowników. Osoby, które lubią długo spać powinny zdecydować się na stronę zachodnią. Dla rannych ptaszków lepsza jest strona wschodnia. W kuchni należy unikać okien na południe i zachód. Taras na ogół umieszcza się od strony południowej.

Dobra izolacja to podstawa

Budynki energooszczędne posiadają doskonałe parametry cieplne z uwagi na odpowiednią izolację w nich zastosowaną. Stopień izolacji określany jest za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym ucieczka ciepła przez przegrodę jest mniejsza. Ciągłą izolację zastosować należy przy tym na wszystkich przegrodach zewnętrznych. Izolacji  potrzebują też ściany wewnętrzne, które oddzielają wnętrze mieszkalne od garażu. Grubość izolacji dobiera się odpowiednio do rodzaju przegrody. Spore znaczenie ma tutaj także staranność wykonania warstw izolacyjnych.

Odpowiednie okna i drzwi

Okna w przypadku domu energooszczędnego powinny cechować się podwyższonymi parametrami technicznymi. Muszą posiadać niski współczynnik przenikania cieplna. Obecnie w sprzedaży dostępne są okna składające się z 2-3 sklejonych ze sobą fabrycznie szyb. Pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny. Takie rozwiązanie zapobiega ucieczce z wnętrza ciepła. Drzwi zewnętrzne również pełnią bardzo istotną rolę. Warto więc postawić na te z dobrą termoizolacyjnością.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

W budynkach cechujących się wysoką szczelnością termiczną, naturalna wymiana powietrza jest utrudniona. Standardem staje się więc wykorzystanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Odpowiada ona za stałą wymianę powietrza. Dodatkowo zastosować można gruntowy wymiennik ciepła, który wykorzystuje energię zmagazynowaną w ziemi do ogrzewania czy chłodzenia nawiewanego powietrza. W domach energooszczędnych stosuje się także  kolektory słoneczne, pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus