Jak stymulować słuch dziecka? Poznaj łatwe ćwiczeniav

Dziecko zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki już w okresie płodowym, jednak jego słuch nie jest na tym etapie w pełni ukształtowany. Po przyjściu na świat następuje dalszy rozwój tego zmysłu, który można wspomóc kilkoma prostymi ćwiczeniami.

 

Chociaż rozwój dziecka przebiega samoistnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by go wspomóc – jest to możliwe m.in. w przypadku słuchu. Rodzice mogą wprowadzić kilka ćwiczeń i zabaw stymulujących prawidłowy rozwój tego zmysłu.

Stymulacja dostosowana do wieku malucha

Aby ćwiczenia i zabawy prawidłowo spełniały swoją rolę, powinny być dostosowane do wieku niemowlęcia.

W pierwszych tygodniach życia noworodek nie lubi głośnych dźwięków i nie słyszy szeptu, nie należy jednak rezygnować ze stymulowania słuchu. Na tym etapie doskonale sprawdzi się włączanie spokojnej muzyki oraz śpiewanie przyjemnych piosenek dla dzieci. W kolejnych miesiącach zmysł słuchu staje się bardziej rozwinięty, co pozwala wprowadzić dodatkowe formy stymulacji.

Lepszy słuch – ćwiczenia wpływające na rozwój dziecka

Wspomaganie rozwoju dziecka zabawą przynosi doskonałe efekty: zapewnia mu rozrywkę, a jednocześnie pozwala wykształcić nowe umiejętności. Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń, które warto w tym celu wykorzystać.

  • Naśladowanie zwierząt

Zacznij od naśladowania konkretnych dźwięków i za każdym razem informuj malucha, które zwierzę wydaje takie odgłosy. Na początku dziecko będzie uważnie słuchało, a z czasem samo nauczy się odpowiadać, o jakie zwierzę chodzi.

  • Naśladowanie przedmiotów

W ten sam sposób możesz przeprowadzić zabawę w naśladowanie dźwięków, których źródłem są przedmioty, np. zegar, pociąg czy telefon.

  • Zgadywanie dźwięków

To zabawa przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Polega na prezentowaniu odgłosów przedmiotów takich jak dzwonek, plastikowa butelka i folia bąbelkowa. Kolejny krok to zasłonięcie oczu maluchowi, którego zadaniem jest rozpoznanie dźwięków. Warto pamiętać, że zakrycie oczu dodatkowo wyostrza zmysł słuchu.

  • Gra na instrumentach

Pierwsze próby gry na instrumentach można rozpocząć już u kilkumiesięcznego niemowlęcia – wystarczy delikatnie przywiązać do nadgarstka grzechotkę.

Starszym dzieciom zaproponujmy stworzenie domowej orkiestry grającej na różnych lub takich samych instrumentach. Dobrym urozmaiceniem zabawy będzie niewielka modyfikacja: granie w szybszym i wolniejszym tempie, ciszej i głośniej – naprzemiennie.

To zaledwie kilka propozycji prostych ćwiczeń stymulujących rozwój słuchu dziecka. Warto wykonywać je systematycznie – także po to, by pobudzić poczucie rytmu i tempa.