Jak rozwinąć start-up w dobrze prosperujący biznes?

Do założenia start-upu wystarczy tak naprawdę dobry pomysł. Jeśli jednak ten pomysł ma zaowocować powstaniem dobrze prosperującego biznesu, potrzebne jest już podjęcie odpowiednich, skutecznych działań.

Przedsiębiorcy powinni odznaczać się kreatywnością, silnym charakterem i gotowością do samodoskonalenia. Prowadzenie firmy wymaga też posiadania wiedzy z bardzo różnych, często niepowiązanych ze sobą obszarów – zwłaszcza jeśli oferuje ona innowacyjne produkty lub usługi. Dlatego też, aby móc zapewnić jej rozwój oraz konkurencyjność, warto skorzystać ze wsparcia zewnętrznych ekspertów czy specjalnych programów dla start-upów. Potrzebne będą również: środki finansowe, które pozwolą na wdrażanie pomysłów oraz współpraca z odpowiednimi ludźmi. Start-up PFR może liczyć na przykład na bezzwrotne wsparcie finansowe, możliwość zaprezentowania projektu przed funduszami Venture Capital, czy usługi doradcze.

Znalezienie finansowania

Bez odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie da się osiągnąć sukcesu w biznesie. Dlatego uruchamiając start-up warto zainteresować się wszelkiego rodzaju dotacjami, pożyczkami na preferencyjnych warunkach czy wsparciem zewnętrznych inwestorów. Można wnioskować o dofinansowanie zarówno ze środków prywatnych, jak i publicznych (np. w Polskim Funduszu Rozwoju). Opcji jest naprawdę wiele, dlatego niezbędne środki może znaleźć niemal każdy, kto ma dobry pomysł na biznes i jest przy tym gotów zrobić wszystko, żeby przekształcić go w dochodową firmę.

Inwestowanie w ludzi

Wykwalifikowani, profesjonalni pracownicy i współpracownicy to podstawa każdego sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Ludzie budują wartość biznesu, wspierają go swoją pomysłowością i kompetencjami, a także znajdują rozwiązania różnego rodzaju problemów. Te korzyści występują niezależnie od tego, czy mowa o wchodzeniu w partnerstwo, oferowaniu udziałów, czy też zatrudnianiu.

Dyscyplina finansowa

Praktyka pokazuje, że największym problemem dla polskich przedsiębiorstw są trudności z utrzymaniem płynności finansowej. W przypadku startupów niedobory gotówki są szczególnie dużym zagrożeniem, bo mało która instytucja finansowa jest gotowa wspierać niepewne biznesy. Dlatego tak ważne jest, by dobrze kontrolować kosztową stronę prowadzenia biznesu. Nawet mimo stosunkowo wysokich przychodów czy wsparcia inwestorów, należy utrzymywać wydatki na możliwie najniższym poziomie i oprzeć się pokusie rozrzutności. Firmy będące w początkowej fazie rozwoju wiążą się z dużą niepewnością – stabilna sytuacja finansowa jest tu wyjątkowo nietrwała.

Wsparcie ekspertów i instytucji zewnętrznych

Szanse na pomyślny rozwój start-upu zwiększa też korzystanie z usług profesjonalnego doradztwa biznesowego czy też specjalnych programów, oferujących kompleksowe wsparcie dla początkujących firm. Bogaty wybór tych ostatnich udostępnia między innymi Polski Fundusz Rozwoju. Oferowany zakres wsparcia zależy od wybranego programu, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z propozycjami PFR.