Generalne wykonawstwo inwestycji budowlanych – wszystko co musisz wiedzieć

Budowa domu nie należy do łatwych zadań. Aby realizacja przebiegła bezproblemowo, warto poważnie podejść do wyboru generalnego wykonawcy. Czym zajmuje się generalny wykonawca oraz co powinieneś wiedzieć o jego usługach?

Generalny wykonawca – kim jest i jak pracuje?

Generalne wykonawstwo polega na kompleksowej realizacji prac budowlanych, które zostały zlecone przez inwestora – przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej. Firmy oferujące takie usługi to przeważnie duże przedsiębiorstwa budowlane, które sprawują pieczę nad budową od samego początku aż po prace wykończeniowe. To odróżnia takie przedsiębiorstwo od podwykonawców, którzy realizują wyłącznie niewielki zakres powierzonych im zadań.

Umowa z generalnym wykonawcą powinna zostać podpisana po uzyskaniu pozwolenia na budowę, choć jego poszukiwania powinieneś zacząć już dużo wcześniej. Warto do tego zadania podejść bardzo odpowiedzialnie, ponieważ do od doświadczenia i umiejętności generalnego wykonawcy zależeć będzie powodzenie twojego projektu.

Generalne wykonawstwo – warunki i obowiązki

Generalny wykonawca powinien spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi mieć odpowiednie doświadczenie, odpowiednie zaplecze techniczne, sprzęt oraz wykwalifikowanych pracowników.

Osoby zatrudnione przez generalnego wykonawcę powinny posiadać stosowne uprawnienia, wykształcenie oraz wiedzę i doświadczenie, a technologie i sprzęt z jakich korzystają wykonawcy powinien być ekonomiczny i posiadać odpowiednie certyfikaty. Warto znaleźć kogoś, kto wzbudzi twoje zaufanie w kwestii stosowanych rozwiązań i doboru materiałów budowlanych.

Generalne wykonawstwo odpowiada za sprawdzenie dokumentacji projektowej, weryfikację błędów oraz rozpoznanie ewentualnych trudności, które mogą przeszkodzić w trakcie jego realizacji. Ma za zadanie synchronizację oraz koordynację wszystkich prac budowlanych. Odpowiada za ukończenie inwestycji w terminie i jest odpowiedzialny za wszystkie szkody, jakie mogą powstać w wyniku złego zabezpieczenia budowy. Jeśli zatrudnia do pracy podwykonawców, jest również odpowiedzialny za wykonaną przez nich pracę.