Gdzie najlepiej sprawdzą się zasłony welurowe?

Bardzo popularnym trendem w aranżacji wnętrz są ostatnio zasłony. Chętniej sięgamy właśnie po nie, niż po firany lub jakiekolwiek inne ozdoby okna. No ale jak wybrać odpowiedni model? Modnym i efektownym rozwiązaniem są ostatnio zasłony welurowe. Kiedy sprawdzą się najlepiej? Do jakiego wnętrza pasują? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Zasłony welurowe – do klasycznych czy nowoczesnych wnętrz?

Grube zasłony welurowe kojarzymy najczęściej z klasycznymi wnętrzami. Pojawiają się one w zestawieniu z antykami, starymi zegarami, masywnymi kanapami oraz bogatymi zdobieniami. Mitem jest jednak stwierdzenie, że tego typu zasłony pasują wyłącznie do wspominanych wnętrz. Świetnie nadają się bowiem również do nowoczesnych przestrzeni. Moda na zasłony welurowe sięga dzisiaj bardzo daleko. Tego typu ozdoby pojawiają się w każdej aranżacji. Można je użyć zarówno w domu, mieszkaniu, kawiarni, biurze i tak dalej. Doskonale wyglądają we wnętrzu, urządzonym w stylu prowansalskim, skandynawskim, glamour, vintage, industrialnym, rustykalnym, eklektycznym, boho oraz art deco. Mogą stanowić mocny element dekoracyjny albo wtapiać się w inne, wybrane dodatki. Być może ze względu na tak szerokie zastosowanie, zasłony welurowe są często wybierane przez klientów sklepów z tekstyliami.

Piękny wygląd i niezwykła funkcjonalność

Zasłony welurowe zresztą nie tylko pięknie wyglądają, ale i są bardzo praktyczne. Dość gruba tkanina, z której się je wykonuje skutecznie chroni przed chłodem i przeciągami. Stanowi zatem dodatkową izolację pomieszczenia. Dzięki temu mniej zapłacimy za prąd i nie narazimy się na szkodliwe przewiewy. Latem z kolei, kiedy upały dają nam się we znaki, zasłony welurowe doskonale zaciemniają pomieszczenie, powodując mniejszy dopływ światła. Zasłaniając zasłony w ciągu dnia możemy natomiast liczyć na przyjemną temperaturę w pomieszczeniu. Przy okazji tego typu dekoracje pozwalają na wytłumienie pomieszczenia. Dzięki nim dźwięk trudniej się roznosi, zapewniając w pomieszczeniu ciszę. Takie zasłony welurowe są też dość ciężkie, dzięki czemu ładnie się układają. Można je uformować w dowolny, preferowany przez nas sposób. Nie będą się przesuwały, nawet podczas lekkiego przewiewu w pomieszczeniu. No i zasłony welurowe są również łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Można je po prostu prać w pralce w standardowej temperaturze albo oddać do profesjonalnej pralni chemicznej.

Jak dobrać odpowiednie zasłony?

Zasłony welurowe są zatem bardzo praktyczne oraz doskonale wyglądają. Należy jednak odpowiednio dobrać ich długość. Powinny się kończyć minimalnie wyżej, niż linia podłogi. Nieestetycznie będą wyglądały zarówno modele zbyt krótkie, jak i zbyt długie. Dodatkowo za długie zasłony łatwo zbierają kurz, a nasze domowe zwierzęta mogą je uznać za doskonały materiał na legowisko. Oczywiście istnieją przy tym różnorodne formy upięcia zasłon. Popularne jest chociażby podpinanie ich na boki przy pomocy efektownego troku, sznura lub chwostu. Takie upięte zasłony nie przeszkadzają w dojściu do okna oraz nie przesłaniają widoku. Jeżeli zatem nie chcemy ich wykorzystać jako dodatkowe zaciemnienie lub izolację, można po prostu ułożyć je w taki, dekoracyjny sposób. Rzecz jasna równe upięcie zasłon, tak aby tworzyły równe fałdki, nie należy do łatwych. Warto jednak tej czynności poświęcić trochę czasu, aby osiągnąć niepowtarzalny efekt.

Gdzie kupić oryginalne zasłony?

Oryginalne zasłony welurowe można kupić w specjalistycznych sklepach z tekstyliami. Tam dostępne są różnorodne wersje tego modelu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na klasyczne, ciemne zasłony, w tym granatowe, zielone i szare, ale również te jaśniejsze, czyli beżowe, ecru, żółte albo popielate. Zasłony welurowe można nabyć zarówno w wersji gotowej do powieszenia, jak i jako materiał do przycięcia i obszycia. We wnętrzach o standardowej wysokości wystarczą z pewnością gotowe modele, ale do pozostałych przestrzeni należy już wybrać zasłony szyte na miarę.