Bezpieczne trampoliny dla dzieci. Jak je wybrać?

Zabawa na trampolinie przynosi dzieciom wiele radości. Podskoki i wygłupy bawią młodsze i starsze pociechy, jednak rodzice powinni pamiętać, że równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia dzieci na trampolinie jest konieczne, by uniknąć wielu poważnych urazów. Jakie cechy posiadają bezpieczne trampoliny dla dzieci?

Trampoliny ogrodowe są coraz popularniejsze. Chętnie decydują się na nie rodziny z dziećmi, które chcą zapewnić pociechom frajdę w ciepłe dni. Jeżeli zamierzasz zamówić trampolinę do swojego ogrodu, sprawdź, na co zwrócić uwagę, by była bezpieczna.

Siatka zabezpieczająca trampoliny

Jednym z najważniejszych elementów trampoliny dla dzieci jest siatka. Siatka otacza całą powierzchnię do skakania, dzięki czemu uniemożliwia wypadnięcie dziecka poza obrys trampoliny. Podczas wyskoku pociecha odbija się od siatki, upadając bezpiecznie bez ryzyka poważnego urazu. Zabezpieczenie sięga wysoko, dlatego skoki są bezpieczne nawet w przypadku wyższych dzieci i osób dorosłych. Siatka jest w stanie uchronić przed upadkiem na trawę lub inne podłoże w ogrodzie każdego użytkownika o odpowiedniej wadze i wzroście nieprzekraczającym dwóch metrów.

Solidny stelaż

Bezpieczeństwo użytkowania trampoliny ogrodowej w dużej mierze zależy od stelażu. Stelaż powinien być wykonany z wytrzymałego metalu, który wykazuje wysoką odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo rodzice powinni zadbać, by konstrukcja stanęła na odpowiednio przygotowanym podłożu. Podłoże powinno być wyrównane i utwardzone. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, stelaż trampoliny zaleca się przymocować trwale, poprzez wykonanie wylewki betonowej. Dzięki temu uniknie się przypadkowego przewrócenia całej konstrukcji oraz jej przesuwania się podczas zabawy.

Odpowiedni udźwig

Wszystkie trampoliny do ogrodu mają określone maksymalne obciążenie. Waga użytkownika nigdy nie powinna przekraczać tej wartości. Jeśli osoba bawiąca się na trampolinie jest cięższa, stelaż może pęknąć, co grozi powstaniem poważnego uszczerbku na zdrowiu. Przeciętna trampolina ogrodowa jest przeznaczona dla użytkowników o wadze do 150 kg. Dzięki temu bezpiecznie bawi się na niej kilkoro dzieci. Jednocześnie rodzice powinni pamiętać, że na powierzchni do skakania nie powinno znajdować się więcej niż 2-3 dzieci. Większa liczba użytkowników podnosi ryzyko zderzenia się głowami i wstrząsu mózgu lub powstania innego uszkodzenia ciała.